Ortodoncja


Dental bracesPrawidłowy zgryz to podstawa – co z tego, skoro zęby są białe i lśniące, ale jednocześnie krzywe? Ortodonta z Ten-Dent w Chorzowie zadba o ich właściwy układ niezależnie od tego, w jakiej grupie wiekowej się Państwo znajdują – zajmujemy się bowiem również leczeniem zębów u dzieci.

Każdy ortodonta z gabinetu stomatologicznego Ten-Dent z Chorzowa zajmuje się ortodontyczno-ortopedycznym leczeniem zaburzeń szkieletowych, takich jak zgryzy otwarte i przodozgryzy. Dzięki prowadzeniu leczenia ortodontyczno-ortopedycznego jesteśmy w stanie polepszyć układ zębów, ale również rysów twarzy naszych pacjentów.
Najznakomitszym wynalazkiem ortodoncji, jak i chyba całej stomatologii, jest aparat stały noszony na zębach średnio przez 2-3 lata (w zależności od stopnia skrzywienia). Najczęściej wybierany jest aparat metalowy i kosmetyczny, wykonany z ceramiki lub szafiru. Jest w stanie wyprostować zęby nawet całkowicie, co skutkuje nieskazitelnym uśmiechem. Dla mniejszych wad zaleca się stosowanie aparatu ruchomego (nakładkowego), zakładanego zwykle tylko w dzień lub tylko w nocy.

Leczenie ortodontyczne przeprowadzane przez naszego dobrego ortodontę z Chorzowa należy zacząć najwcześniej jak się da. Z reguły pierwsze badanie ortodontyczne powinno przeprowadzać się na dzieciach w 7. roku życia. Jeśli jednak wystąpią objawy wskazujące na konieczność założenia aparatu ortodontycznego (np. zgrzytanie zębami, ssanie kciuka, trudności w gryzieniu czy oddychanie przez usta), niezbędne okaże podjęcie leczenia ortodontycznego jak najszybciej. Dzięki przeprowadzanym modelom diagnostycznym, fotografiom wewnątrz i zewnątrzustnym oraz zdjęciom rentgenowskim (panoramicznym i cefalometrycznym) ortodonta jest w stanie określić stadium wady zgryzu oraz dopasować efektywne leczenie, oczywiście mając na uwadze indywidualne potrzeby i wymagania pacjenta.

U najmłodszych pacjentów ortodonta dziecięcy przeprowadza tzw. leczenie wczesne, podczas którego do zmniejszania wagi złego stanu zgryzu używa aparatów ruchomych. Jest to doskonałe wprowadzenie do leczenia właściwego, które z założenia powinno mieć miejsce tylko raz na całe życie. W tym przypadku ma się do czynienia z aparatem stałym, który zakładany jest przeważnie zarówno na górny, jak i dolny łuk zębowy.
Po zakończonym leczeniu właściwym przychodzi pora na tzw. etap stabilizujący. Pacjent otrzymuje aparaty retencyjne wyciągane lub elementy druciane przytwierdzane do poszczególnych zębów. Czas leczenia retencyjnego zależny jest od stanu początkowego wady i wiąże się z wizytami okresowymi mającymi na celu kontrolę postępujących zmian.

Kompleksowe, doprowadzone do końca leczenie ortodontyczne niesie ze sobą wiele korzyści. Aparat ortodontyczny wpływa nie tylko na estetykę twarzy i piękny uśmiech, ale przede wszystkim zapobiega problemom stawów skroniowo-żuchwowych, złamaniu i patologicznym starciom zębów, a także chorobom dziąseł.

 

Odwiedź już dziś nasz gabinet stomatologiczny i dowiedz się więcej na temat ortodoncji.