Profesjonalna higiena


HigienaPoza prawidłowym dbaniem o nasze zęby w warunkach domowych, zaleca się co 6 miesięcy wykonanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie takich jak: skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów.
 
 
 

SKALING

Skaling jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, tworzących się przez mineralizację płytki nazębnej, zwanych kamieniem nazębnym. Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia). Bardzo istotne są nawyki dietetyczne –spożywanie pokarmów bogatych w cukry lub skrobię, picie dużych ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza). Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku. W naszych gabinetach zabieg skalingu wykonujemy skalerami ultradźwiękowymi szwajcarskie firmy EMS. Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone sa na specjalną końcówkę roboczą skalera. Przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię, sprawiając, że kamień nazębny bardzo łatwo kruszy się i odpada. Po skalingu wykonuje się polerowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty(polishing) lub piaskowanie. W razie potrzeby u pacjentów z dużym stanem zapalnym dziąseł zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.


 

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów osadu, powierzchniowych przebarwień oraz płytki nazębnej przy wykorzystaniu strumienia specjalnego stomatologicznego piasku o różnych smakach(wiśniowym, cytrynowym, miętowym, porzeczkowym) pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie zębów najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu. Piaskarka czyści trudno dostępne miejsca, których lekarz dentysta nie jest wstanie wyczyścić przy pomocy skalera oraz szczoteczki i pasty. W naszych gabinetach zabiegi piaskowania zębów są wykonywane przez lekarz lub wykwalifikowaną higienistkę piaskarką renomowanej firmy EMS.


 

FLUORYZACJA

Fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. W gabinecie dentystycznym stosowane są lakiery o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów stosowanych samodzielnie w domu, czyli past do zębów, płynów do płukania. Przewaga fluoryzacji profesjonalnej nad fluoryzacją domową wynika również ze znacznie wydłużonej podaży fluoru w stosunku do metod domowych. Lakier, który zasycha na zębach uwalnia fluor przez wiele godzin. Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest wykonać po skalingu i piaskowaniu zębów. Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci – gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny.
Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.