5 najczęstszych błędów podczas mycia zębów

Być może pomyślisz sobie: „Co jest trudnego w szczotkowaniu zębów?” Pokażemy Ci, że to wcale nie jest taka oczywista czynność, którą wykonujesz już automatycznie. Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają ludzie podczas mycia zębów i sprawdź, czy Ciebie przypadkiem nie dotyczą!

Błąd nr 1: źle dobrana szczoteczka

Nawet jeśli sama czynność mycia jest wykonywana w sposób prawidłowy, możesz „spalić” wszystko jeszcze przed jej rozpoczęciem – a to za sprawą niewłaściwej szczoteczki. Nie możesz podczas jej zakupu kierować się jedynie wyglądem. Przede wszystkim skup się na jej twardości i rozmiarze główki. Tą drugą wybierz odpowiednio do wielkości swojej jamy ustnej – większa główka wcale lepiej nie wyczyści zębów i przestrzeni międzyzębowych. Z kolei przekonanie, że twarda szczoteczka jest najlepsza, również jest błędne. Najlepiej jest wybrać średnią, aby nie narazić się na krwawienie z dziąseł i mieć pewność, że zęby zostały dokładnie wyczyszczone.

Błąd nr 2: zbyt krótkie i szybkie mycie

Z pewnością znasz zasadę, że zęby należy myć około 2-3 minuty. Tymczasem okazuje się, że sredni czas poświecony na tę czynność wynosi tylko 45 sekund! Nie rób też tego w ostatnim momencie, zaraz przed wyjściem, bo ominiesz istotne części jamy ustnej. Jeśli masz problem z pilnowaniem czasu, ustaw sobie stoper w telefonie – to dobry patent.

Błąd nr 3: omijanie języka i dziąseł

Wiele osób zapomina, że higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów. Szczotkowanie powinno iść zawsze w parze z dokładnym myciem języka, wewnętrznej strony policzków, a także delikatnym szczotkowaniem i masażem dziąseł. Tylko w ten sposób pozbędziesz się wszystkich bakterii gromadzących się w jamie ustnej.

Błąd nr 4: ustawianie szczoteczki pod niewłaściwym kątem

Ręczna szczoteczka do mycia zębów powinna być ustawiona w jamie ustnej pod kątem 45 stopni i żadnym innym! Dzięki temu nie podrażnisz dziąseł i zwiększysz efektywność mycia. Jak to sprawdzić? Włosie szczoteczki powinno dotykać miejsca, w którym ząb styka się z dziąsłem.

Błąd nr 5: mycie zębów zaraz po zjedzeniu

Zęby najlepiej myć po każdym posiłku – ok, ale nie zaraz po jego zjedzeniu! Dentyści zalecają, by odczekać od 30 do 45 minut. W przeciwnym wypadku możesz uszkodzić szkliwo zębów ze względu na połączenie kwasów z jedzenia z włosiem szczoteczki.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00