Białe plamy na powierzchniach zębów – skąd się biorą i czy można się ich pozbyć?

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Dzisiejsze dokonania stomatologii skutecznie na to pozwalają. Możemy zdecydować się na wybielanie, uzupełnianie ubytków, aparat ortodontyczny, dzięki któremu nasze zęby będą równe. A co z białymi, nieestetycznymi plamami na powierzchniach zębów? Czy da się je wyleczyć i dlaczego się pojawiają? Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy mamy powody do obaw, warto poznać przyczynę i skonsultować ją ze swoim dentystą.

Przyczyny powstawania białych plam na zębach

Częstą przyczyną, dla której na zębach pojawiają się białe plamy, jest demineralizacja, czyli próchnica początkowa. Znajduje się ona pod pozornie nienaruszoną warstwą szkliwa. Dlaczego tak się dzieje? Kwasy próchnicotwórcze, niestety, rozpuszczają minerały szkliwa, tym samym zmieniając współczynnik załamania światła. To właśnie w ten sposób pojawiają się nieestetyczne białe plamy.

Alternatywną przyczyną jest długotrwałe leczenie ortodontyczne. Jeśli dany pacjent nie będzie utrzymywał prawidłowej higieny wokół zamków aparatu, mogą pojawić się białe plamy.

Warto wiedzieć, że w momencie, gdy dostarczymy do organizmu zbyt dużych ilości fluoru (jeszcze w fazie przed wyrznięciem zębów) narażamy się na pojawienie się choroby zwanej fluorozą. Fluor obecny jest m.in. w wodzie pitnej. Schorzenie to objawia się plamami na zębach. Mogą być one w kolorze białym lub brązowym – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W tym przypadku nie ma możliwości wyleczyć białych plam przez wybielanie. Możliwe są jednak inne metody skutecznego wyleczenia, które oferujemy w naszej klinice stomatologicznej.

Leczenie białych plam

Warto podkreślić, że skuteczne wyleczenie białych plam jest możliwe. Oczywiście im wcześniej zareagujemy, tym większe mamy szanse na redukcję. Często w tym celu stosuje się preparaty żywicowe, które działają nieinwazyjnie. Jeśli pacjent zgłosi się z początkową fazą próchnicy, cały zabieg można przeprowadzić nawet podczas jednej wizyty.

W momencie, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy, czyli białe plamy, nie zwlekajmy. Konsultacja ze stomatologiem pozwoli na rozwianie wszelkich możliwości i dobór najskuteczniejszej metody leczenia. W naszej klinice oferujemy różnorodne sposoby na wyleczenie białych plam, dlatego każdy pacjent traktowany jest indywidualnie.

Jak widać, przyczyn powstawania białych plam na zębach może być wiele. Jedynie szybka i sprawna reakcja uchroni nas przed postępującą chorobą.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00