bol-zeba-rodzaje-przyczyny

Ból zęba – rodzaje i przyczyny

Wiele osób zgodzi się z tym, że silny ból zęba jest jednym z najgorszych bólów, jakich możemy doświadczyć. Co istotne, ząb może boleć na wiele różnych sposobów, a przyczyny mogą być rozmaite. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak sobie radzić z bólem.

Spis treści:

  • Rodzaje bólów zęba
  • Ostry ból zęba – przyczyny
  • Jak radzić sobie z bólem zęba?

Z wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje bólów zębów, co może być przyczyną bolącego zęba oraz jak poradzić sobie z tym problemem.

Rodzaje bólów zęba

Ból zęba jest najgroźniejszy wtedy, gdy po prostu go lekceważymy. Obecnie w gabinetach stomatologicznych dostępne są nowoczesne sprzęty, dzięki którym dyskomfort związany z leczeniem jest ograniczony do minimum. Nie musimy się już bać wizyt u stomatologa. Niestety, mimo że ból zęba bardzo często jest wymieniany jako jeden z najgorszych bólów fizycznych dla człowieka, wciąż wiele osób nie decyduje się na podjęcie leczenia w porę.

Bólem zęba zawsze należy się zainteresować. Nie jest to normalny stan – to reakcja organizmu na pewną nieprawidłowość. Najczęściej przyczyną bólu zęba jest rozwijająca się próchnica. Mogą to być także stany zapalne pochodzące od dziąseł, reakcja na nadwrażliwości na drażniące bodźce, skutek źle wykonanego zabiegu czy urazu. Bóle zębów, które powracają, wymagają konsultacji ze stomatologiem. Wiele pacjentów odkłada wizytę u dentysty i zwleka z podjęciem leczenia. Dolegliwości uśmierza się doraźnymi sposobami, co jest najgorszym rozwiązaniem. Możemy być pewni, że ból powróci i to ze zdwojoną siłą.

Ostry ból zęba – przyczyny

Osoby, które odczuwają intensywny ból zębów podczas spożywania napojów zimnych lub gorących, często cierpią na nadwrażliwość zębów. Jest ona spowodowana recesją dziąseł i utratą szkliwa na skutek nieprawidłowej higieny zębów lub zbyt agresywnego szczotkowania. Nadwrażliwość to reakcja na drażniący bodziec. Wtedy zębina przewodzi impuls do miazgi. Pojawia się nagły, krótkotrwały, lecz przeszywający ból. Nadwrażliwość zębów da się zredukować, stosując specjalne preparaty.

Jak radzić sobie z bólem zęba?

Ból zęba, który pojawia się od czasu do czasu może zwiastować próchnicę. Może mieć również związek z rozwijającym się ropniem zębowym czy urazem mechanicznym. Powodem bólu zęba często jest także nieszczelna plomba. Nie należy zatem zwlekać, lecz jak najszybciej umówić wizytę u stomatologa.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00