Chodzenie do dentysty w ciąży. Jakie zabiegi są dozwolone, a których należy unikać?

Jeśli jesteś w ciąży, to pewnie już wiesz, że Twój błogosławiony stan wpływa na kondycję zębów, a zęby – na maluszka. Tym bardziej powinnaś zadbać o nie u stomatologa, jednak zrób to z głową. Podpowiadamy, na które czynności dentystyczne możesz spokojnie się decydować.

Co możesz?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: większość zabiegów stomatologicznych może być spokojnie przeprowadzana w trakcie ciąży. Z powodzeniem możesz pozbyć się ubytków u dentysty, który wypełni je preparatem kompozytowym. Można leczyć zęby w znieczuleniu miejscowym.

Nieco bardziej skomplikowane wydaje się leczenie kanałowe – i to nie ze względu samego zabiegu, ale faktu, że przed nim trzeba wykonać prześwietlenie zęba. Zdjęć rentgenowskich nie powinno wykonywać się ciężarnym pacjentkom, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Bywają jednak sytuacje, gdy nie ma innego wyjścia i wówczas konieczne jest zasłonięcie brzucha specjalnym fartuchem. Istnieje bardzo nowoczesna metoda prześwietleń zwana radiowizjografią, która umożliwia zmniejszenie ryzyka uszkodzenia płodu niemal do zera. Ponadto w czasie ciąży można z powodzeniem korzystać z zabiegów ortodontycznych. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania stałych czy ruchomych uzupełnień protetycznych.

Czego nie możesz?

Czego warto lub trzeba unikać w trakcie ciąży? Jednym z takich zabiegów jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Stomatolodzy starają się unikać jej przeprowadzania w pierwszym trymestrze, chyba że zachodzi konieczność jej wykonania. Z resztą niepilnych rzeczy warto się wstrzymać, np. z zakładaniem implantów czy licówek – to nie ucieknie. Podczas ciąży nie wolno stosować znieczulenia ogólnego, które może negatywnie wpłynąć na płód.

Nie wiadomo, jak na dziecko wpływa wybielanie zębów – jednak w tej sytuacji warto być zapobiegawczym i odłożyć to na później. Zabiegi higieniczne lub inne z użyciem floru oraz ozonu również wpadają na czarną listę.

Pamiętaj!

Pielęgnacja jamy ustnej poza gabinetem również ma ogromne znaczenie. Dlatego nie lekceważ tego tematu i myj zęby tak samo dokładnie i długo jak przed ciążą. Oprócz samych zębów nie zapomnij o szczotkowaniu języka oraz o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Na koniec przepłucz jamę ustną specjalnym płynem.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00