Czy licówki niszczą zęby?

Różnego rodzaju choroby dziąseł czy też niedoskonałości zębów to w wielu przypadkach coś, z czym należy walczyć. Doprowadzenie zębów do idealnego stanu często wymaga leczenia ortodontycznego, bowiem jest to najskuteczniejszy sposób na to, by uzyskać piękne zęby i piękny uśmiech. Sporo osób decyduje się na licówki zębowe, które pozwalają na uzyskanie świetnego efektu, lecz wymagają jednocześnie zdrowych zębów. Czy mają one jednak późniejszy wpływ na zęby i zdrowie jamy ustnej?

Spis treści

Licówki – co to takiego?

W jaki sposób licówki odmieniają uśmiech pacjentów?

Rodzaje licówek zębowych

Licówki porcelanowe

Licówki kompozytowe

Gdzie zakłada się licówki?

Jak zakłada się licówki?

Czy licowanie zębów jest bezpieczne?

Czy licówki niszczą zęby?

Licówki – przeciwwskazania

Licówki – zalety

Ile kosztują licówki?

Podsumowanie

Licówki – co to takiego?

Warto nadmienić, że przed założeniem licówek lekarz ocenia stan uzębienia. W momencie gdy pacjent posiada wady zgryzu, konieczne będzie wcześniejsze leczenie ortodontyczne. Obecne licówki są nie do odróżnienia od naturalnych zębów – to specjalne nakładki na zęby, które są idealne dla osób, marzących o pięknym uśmiechu.

W jaki sposób licówki odmieniają uśmiech pacjentów?

Licówki nakładane są na naturalne zęby i pozwalają uzyskać piękny uśmiech. Przed ich założeniem lekarz zmienia strukturę zęba, dokonując zabiegu szlifowania zębów. Kształt licówek można idealnie dopasować do uśmiechu.

Rodzaje licówek zębowych

W gabinecie stomatologicznym dostępne są licówki porcelanowe, licówki akrylowe, licówki kompozytowe oraz licówki ceramiczne. Wszystkie z nich przygotowywane są zawsze w laboratorium protetycznym.

Licówki porcelanowe

Stosowanie licówek porcelanowych jest zdecydowanie najpopularniejszym wyborem wśród pacjentów. Wykonane są z masy porcelanowej – są trwałe i elastyczne. Licówki porcelanowe są też odporne na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego.

Licówki kompozytowe

Dużym plusem jeśli chodzi o licówki kompozytowe jest ich cena oraz to, że nie wymagają szlifowania zębów. Są one zdecydowanie tańsze od licówek porcelanowych, choć należy pamiętać, że po pewnym czasie należy je wymienić. Należy zgłaszać się też na wizyty kontrolne dwa razy w roku oraz pozbywać się regularnie kamienia nazębnego i osadu w gabinecie stomatologicznym.

Gdzie zakłada się licówki?

Licówki przykleja się na naturalne zęby za pomocą specjalistycznego kleju. Następnie naświetla się je specjalną lampą, powodującą częściową polimeryzację. Po ich zastosowaniu można uzyskać estetyczny wygląd zębów i cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Jak zakłada się licówki?

Zastosowanie licówek porcelanowych wymaga szlifowania zębów. W znieczuleniu miejscowym usuwana jest niewielka ilość szkliwa – około pół milimetra. Dopóki licówki z porcelany nie zostaną wykonane, stosuje się tymczasowe licówki. Zabieg zakładania licówek nie jest trudny, ale wymaga precyzji i właściwego przygotowania.

Czy licowanie zębów jest bezpieczne?

Zakładanie licówek jest w pełni bezpieczne i pozwala pozbyć się kosmetycznych niedoskonałości zębów. Dodatkowo nowoczesne licówki mają mechaniczną wytrzymałość i estetykę na o wiele wyższym poziomie, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

Czy licówki niszczą zęby?

Licówki same w sobie nie niszczą zębów – są w pełni bezpieczne, ale należy pamiętać o tym, że założenie licówek wiąże się ze zeszlifowaniem powierzchni zęba, a naturalne szkliwo nie będzie się już później odbudowywało. Decydując się na licówki, będziesz musiał je nosić do końca życia.

Licówki – przeciwwskazania

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania jeśli chodzi o założenie licówek. Choroby dziąseł, próchnica, bruksizm, niewłaściwa higiena jamy ustnej to najczęstsze z nich. Warto mieć to na uwadze i to stomatolog ocenia, czy istnieje w ogóle możliwość założenia licówek w konkretnym przypadku.

Licówki – zalety

Założenie licówek pozwala poprawić wygląd naturalnych zębów. Kształt zębów ulega poprawie, podobnie jak ich kolor. Dzięki nim można cieszyć się białym uśmiechem. Licówki mogą też poprawić niewielkie odchylenia zęba.

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek zależy od ich rodzaju. Najtańsze są nakładki wykonane z akrylu – koszt jednej to około 200 zł. Licówka porcelanowa to już większy koszt rzędu 2600 zł i więcej.

Podsumowanie

Stosowanie licówek jest w pełni bezpieczne dla zębów. Trwałość licówek stoi na wysokim poziomie, choć oczywiście należy regularnie chodzić na ich kontrolę. Ich założenie jest doskonałym sposobem na to, by upiększyć własne zęby.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00