czy-można-leczyć-zęby-w-ciązy

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Jeśli jesteś przyszłą mamą, a nagle zaczął Ci dokuczać ból zębów, zapewne zastanawiasz się, czy można leczyć zęby w ciąży. Z niektórymi zabiegami należy się wstrzymać, inne bez przeszkód można wykonywać także wtedy, gdy spodziewamy się dziecka. Przykładowo, leczenie próchnicy zębów w ciąży jest bezpieczne w każdym trymestrze. Niestety, leczenie kanałowe zęba w ciąży nie powinno być wykonywane w pierwszym trymestrze. Co z pozostałymi zabiegami?

Spis treści:

  • Dlaczego trzeba leczyć zęby w ciąży?
  • Wizyta u dentysty w ciąży

Z wpisu dowiesz się, które zabiegi u dentysty można bez obaw przeprowadzać w ciąży, a z którymi trzeba poczekać aż do rozwiązania.

Dlaczego trzeba leczyć zęby w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że leczenie zębów w ciąży to konieczność. Nieleczone stany zapalne czy choroby w dużym stopniu zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu i to nawet siedmiokrotnie. To dlatego tak ważne są regularne kontrole u stomatologa. Warto zaplanować wizyty na początek, półmetek oraz pod koniec ciąży, by dentysta mógł ocenić stan zębów.

Niestety, ale kobiety w ciąży unikają dentystów. Dlaczego? Winny jest stereotyp mówiący o tym, że przyszłe mamy nie mogą leczyć zębów. Wizyta u stomatologa jest wtedy obowiązkowa! Sama kontrola uzębienia ma ogromne znaczenie. Jeśli jednak okaże się, że któryś zabieg u dentysty będzie konieczny, trzeba wiedzieć, czy można go bezpiecznie wykonać w ciąży.

Faktem jest, że ciąża nie służy zębom ze względu na zmiany hormonalne powodujące zmianę pH śliny. W efekcie rozwijają się drobnoustroje w jamie ustnej. Winne są także poranne nudności i wymioty oraz dość częste spożywanie posiłków. Szybciej rozwija się próchnica, stany zapalne jamy ustnej, tkanek przyzębia. Kwasy żołądkowe niszczą szkliwo.

Wizyta u dentysty w ciąży

Idealna sytuacja to taka, gdy przyszła mama ma wyleczone wszystkie zęby przed ciążą. Jeśli jednak okaże się, że w ciąży jest konieczne leczenie próchnicy, można poddać się temu zabiegowi. Nie warto tego odkładać, gdyż próchnica szkodzi zarówno organizmowi matki, jak i dziecka! Po porodzie możemy nie mieć czasu na leczenie.

W ciąży nie jest wskazane leczenie kanałowe, wykonywanie RTG zęba, znieczulenie zęba jest możliwe po pierwszym trymestrze ciąży.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00