Czym jest próchnica?

Próchnica dotyka aż 95% dorosłych Polaków i ponad 50% dzieci. Wielu z nas wielokrotnie w życiu choruje na próchnicę, która jest zmorą dentystów. Z powodzeniem można jednak zapobiegać próchnicy i ją leczyć. Winne za jej rozwój są zwykle słodycze, ale także niewystarczająca higiena jamy ustnej. Czym dokładnie jest próchnica i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Przyczyny powstawania próchnicy
  • Przebieg
  • Zapobieganie
  • Leczenie

Poznaj przyczyny powstawania próchnicy, jej przebieg oraz dowiedz się, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć. Szczegóły poniżej!

Przyczyny powstawania próchnicy

Próchnica to choroba uzębienia polega ona na demineralizacji, czyli odwapnieniu. Wywołują ją bakterie, które żyją w jamie ustnej, a dokładniej te rozkładające cukry. To właśnie one przylegają do powierzchni zębów i tworzą na nich żółty nalot, znany nam, jako płytka nazębna. Do rozwoju próchnicy przyczyniają się węglowodany, które w czasie rozkładania przez powstałe kwasy organiczne obniżają pH w jamie ustnej. Wtedy dochodzi właśnie do rozpuszczenia i wypłukiwania ze szkliwa jonów wapnia. Próchnicy sprzyja, więc niewystarczająca i zbyt rzadka higiena jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów i zalegające resztki to doskonałe warunki do rozwoju tej choroby uzębienia. Do przyczyn rozwoju próchnicy zalicza się złe nawyki żywieniowe. Nie tylko słodycze, ale także kolorowe i gazowane napoje oraz śmieciowe jedzenie sprzyja odwapnianiu. Ponadto rzadkie wizyty u dentysty, nieregularne kontrole oraz wizyty tylko w przypadku bólu, to niezbyt dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę problem, jakim jest próchnica.

Przebieg

Objawem próchnicy jest choćby narastająca nadwrażliwość zębów, ich tkliwość, bolesność, a na końcu pojawianie się wyraźnych nierówności i ubytków. Gdy bakterie przedostają się do miazgi zębowej, zaczyna towarzyszyć nam ból. Niestety zbyt późne reagowanie na objawy może skutkować leczeniem kanałowym. Dalekosiężnym skutkiem próchnicy mogą być nawet choroby reumatyczne i różnego rodzaju zapalenia, jak: zapalenie żył, tęczówki oka, nerek, wsierdzia, czy mięśnia sercowego.

Zapobieganie

Profilaktyka jest podstawą zapobiegania próchnicy. Regularne wizyty u dentysty, właściwa dieta bogata w białko, dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy A, B, C i D, a także składników mineralnych. Ponadto należy dbać o higienę jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie, powinniśmy także stosować nić dentystyczną i płyn do płukania. Warto również poddawać się zabiegom dentystycznym takim jak: skaling, piaskowanie, czy fluoryzacja.

Leczenie

W razie potrzeby i postępującej próchnicy należy poddać się leczeniu. Na oczyszczone miejsca dotknięte próchnicą nakłada się żel lub lakier z zawartością fluoru. W przypadku głębokiej próchnicy usuwa się chore tkanki i wypełnia ubytek plombą lub wykonuje się leczenie kanałowe.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00