czym-sie-rozni-dentysta-od-stomatologa

Czym się różni dentysta od stomatologa?

Czym się różni dentysta od stomatologa? Wiele osób uważa, że dentysta i stomatolog to ta sama osoba. Wbrew powszechnym przekonaniom, określenia te różnią się od siebie. Choć różnice są naprawdę minimalne, mają bardzo istotne znaczenie. Podpowiadamy, jakie są różnice pomiędzy dentystą a stomatologiem.

Spis treści:

  • Różnica pomiędzy dentystą a stomatologiem
  • Gdzie stosuje się rozróżnienie między stomatologiem a dentystą?

Z wpisu dowiesz się, czy stomatolog i dentysta to ta sama osoba, gdzie stosuje się rozróżnienie pomiędzy stomatologiem i dentystą.

Różnica pomiędzy dentystą a stomatologiem

Dentysta i stomatolog są bardzo podobnymi określeniami. Ważne jest jednak to, że nie określają tej samej osoby. Czym się zatem różni dentysta od stomatologa? Dentysta jest specjalistą od zębów. Jak wskazuje łacińska nazwa – „dens”oznacza „ząb”. Stomatolog zna się zarówno na leczeniu chorób zęba, jak i przyzębia, błon śluzowych, tkanek znajdujących się w jamie ustnej. To określenie pochodzi z języka greckiego. Słowo „stoma” oznacza „usta”, a „logia” słowo „nauka”.

Gdzie stosuje się rozróżnienie między stomatologiem a dentystą?

Stomatolog i dentysta to zupełnie odrębne zawody w wielu państwach. Co ciekawe, do niedawna w Polsce także stosowano ten podział. Gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, zdecydowano o ujednoliceniu obu tych zawodów. Absolwent stomatologii, który pomyślnie zdał państwowy egzamin, będzie w Polsce lekarzem dentystą. W praktyce oznacza to, że osoba wykonująca zawód dentysty posiada odpowiednie uprawnienia do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

Ograniczone prawo do wykonywania zawodu mają osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Nie pisze się pracy na zakończenie studiów. Zamiast tego jest egzamin państwowy, a następnie roczny staż podyplomowy. Wiele osób uważa, że ujednolicony podział jest niesprawiedliwy. Niegdyś stomatolog i dentysta były w Polsce odrębnymi zawodami. Dziś używa się tych określeń zamiennie, choć – jak widać – wcale nie oznaczają one tej samej osoby. Pewne jest jednak to, że osoba tytułująca się lekarzem dentystą, posiada odpowiednie uprawnienia.

 

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00