Dlaczego warto leczyć próchnicę?

Chcesz wiedzieć, dlaczego warto leczyć próchnicę? Poznaj największe zalety regularnego odwiedzania stomatologa. Zapraszamy do gabinetu TEN-DENT w Chorzowie!

Wstęp
Regularne wizyty u stomatologa mogą sprawić, że nawet na długo zapomnimy przykrych dolegliwościach bólowych związanych z leczeniem czy borowaniem naszych zębów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest leczenie próchnicy we wczesnym jej stadium. Dlaczego warto i jakie rozwiązania w tej dziedzinie proponuje nam współczesna stomatologia? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Spis treści
1. Wstęp
2. Najpopularniejsze sposoby leczenia próchnicy
3. Jak skutecznie zapobiegać próchnicy?
4. Leczenie próchnicy to dbanie o zdrowie

Streszczenie artykułu
Lecząc próchnicę, dba się o własne zdrowie. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają zapobiegać m.in. chorobom serca, nerek oraz zmianom w mózgu. Warto postawić na profilaktykę – wówczas leczenie nie będzie potrzebne.

Artykuł
Próchnicę porównuje się do tak częstej choroby, jak grypa. Jak się okazuje – dotyka niemal każdego dorosłego i przeważającą część dzieci – mowa o odsetku sięgającym nawet 85%. Jak się okazuje, nieleczona próchnica może za sobą nieść bardzo poważne powikłania, które dotknąć mogą serca, nerek, a nawet mózgu. Warto wiedzieć więc na czym polega profilaktyka i leczenie próchnicy oraz dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa.

Najpopularniejsze sposoby leczenia próchnicy
Do leczenia próchnicy obecnie wykorzystuje się wiele zróżnicowanych metod, a ich zastosowanie uzależnione od stopnia zaawansowania rozwoju próchnicy. W przypadku, gdy zmiany nie są zbyt głębokie, najczęściej korzysta się ze standardowego borowania. To wówczas usunięciu ulega zniszczona tkanka twarda, a po oczyszczeniu zęba jest on wypełniany z wykorzystaniem specjalnych kompozytów.
Kiedy wdraża się bardziej skomplikowane leczenie – w tym leczenie kanałowe? Wówczas, gdy zmiany próchnicowe są na tyle głębokie, że dochodzi jednocześnie także do zapalenia miazgi. Są jednak i takie sytuacje, w których uratowanie zęba nie jest możliwe. Wówczas jedyną dostępną opcją leczenia pozostaje ekstrakcja zęba.

Jak skutecznie zapobiegać próchnicy?
Czy pojawieniu się zmian próchnicowych można zapobiegać? Oczywiście, że tak. Najlepiej dbać o bardzo dokładne, codzienne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, z wykorzystaniem nici dentystycznych. Warto też unikać nadmiaru słodyczy oraz korzystać z szeregu zabiegów dostępnych w dobrym gabinecie stomatologicznym. Tu mowa głównie o skalingu, czyli czyszczeniu kamienia nazębnego, który powinno się wykonywać dwa roku w roku. Systematyczne odwiedzanie stomatologa będzie również przydatne – wówczas właśnie możliwe będzie jak najwcześniejsze diagnozowanie ewentualnych zmian próchnicowych we wczesnym ich stadium.

Leczenie próchnicy to dbanie o zdrowie
Regularne odwiedziny u stomatologa pozwalają nie tylko zadbać o jak najlepszy stan naszej jamy ustnej, ale zapobiegają też uciążliwemu i bolesnemu, a także drogiemu leczeniu. Do tego próchnicę warto leczyć także z uwagi na to, by zapobiec chorobom serca, problemom z nerkami, cukrzycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, a nawet… depresji.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00