Chcesz wiedzieć, czym jest profesjonalna ekstrakcja zęba? Poznaj najnowocześniejsze techniki stomatologiczne. Wybierz ofertę naszego gabinetu dentystycznego!
Wstęp
Nowoczesne rozwiązania we współczesnej stomatologii, szczególnie w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, pozwalają na korzystanie z wielu wygodnych zabiegów dla pacjentów. Teraz odwiedzając dentystę wcale nie trzeba obawiać się wielkiego bólu, czy dyskomfortu z długiego czasu spędzonego na fotelu. Coraz więcej zabiegów wykonywanych jest możliwie sprawnie i profesjonalnie. Tak też jest z ekstrakcją zęba. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdziliśmy to.
Streszczenie artykułu
Konieczność ekstrakcji zęba może zajść w wielu przypadkach – najczęściej jednak dotyczy ogromnych zmian próchnicowych, które dostały się w głąb zęba. Warto więc pamiętać o tym, że regularne wizyty u stomatologa oraz regularna dbałość o stan własnego uzębienia, mogą zdecydowanie opóźnić konieczność usuwania zębów. Warto o tym pamiętać!
Spis treści
1. Wstęp
2. Kiedy ekstrakcja jest konieczna?
3. Jak wygląda proces ekstrakcji?
Artykuł
Ekstrakcja zęba nie jest niczym innym jak jego usunięciem. Nierzadko konieczność skorzystania z tego zabiegu jest wręcz obowiązkowa. W jakich sytuacjach powinniśmy skorzystać z możliwie jak najmniej bolesnego usunięcia zęba? Dlaczego nie warto zwlekać z pojawieniem się u stomatologa? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Kiedy ekstrakcja jest konieczna?
Przyjmuje się, że jest kilka sytuacji, w których usunięcie zęba jest absolutnie niezbędne i konieczne. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy próchnica dotrze bardzo głęboko do zęba lub gdy istniejące zakażenie zniszczy większą część zęba, lub zaatakuje otaczającą go kość. Konieczność ekstrakcji zęba pojawi się również wtedy, gdy w jamie ustnej nie mieszczą się wszystkie zęby. W tej sytuacji jednak warto skonsultować się z naszym stomatologiem – nie zawsze bowiem jest tak, że zachodzi wskazanie do usunięcia zęba lub zębów. W wielu przypadkach dentysta ustala taką konieczność w trakcie indywidualnej konsultacji.
Jak wygląda proces ekstrakcji?
Usunięcie zęba nie jest sprawą oczywistą i jasną już podczas pierwszej wizyty u stomatologa. Warto nastawić się na to, że jest to proces złożony. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o usunięciu zęba doświadczony stomatolog dokładnie sprawdzi stan zdrowia i uzębienia, a w wielu przypadkach zaleci również wykonanie profesjonalnego badania rentgenowskiego. Wynik prześwietlenia pozwoli zobaczyć nie tylko dokładną długość, kształt, ale i położenie zęba oraz otaczającej go kości. Na podstawie tych danych stomatolog będzie mógł określić stopień trudności planowanego zabiegu i zdecyduje, czy konieczne będzie nawiązanie współpracy z chirurgiem szczękowym.
Po podjęciu decyzji o ekstrakcji warto pamiętać, że okolica zęba jest solidnie znieczulana – wszystko po to, aby umożliwić pacjentowi dostęp do jak najbardziej komfortowego przejścia zabiegu. Po aplikacji znieczulenia zaś, w przypadku prostej ekstrakcji, stomatolog posługuje się narzędziem zwanym elewatorem, by maksymalnie poluzować ząb, a następnie usunąć go z wykorzystaniem kleszczy ekstrakcyjnych. Po wykonaniu zabiegu zaś otwór powstały po usuniętym zębie zostanie zasłonięty szwem.