Dbanie o swoje zęby w odpowiedni sposób to bez wątpienia coś, o czym powinien pamiętać każdy z nas. Czasem jednak zdarza się tak, że konkretny ząb wymaga interwencji specjalisty. wówczas udanie się do dobrego stomatologa będzie koniecznością. Może również zdarzyć się tak, że jedynym rozwiązaniem w przypadku zniszczonego zęba będzie zastąpienie go implantem. Leczenie implantologiczne często wzbudza strach – ale czy tak naprawdę jest on uzasadniony?
Spis treści
Dlaczego uzupełnienie braków w uzębieniu jest tak ważne?
Ile kosztuje implant zęba i od czego zależy jego cena?
Na czym polega zabieg implantacji zęba?
Kiedy zdecydować się na implanty zębowe?
Przeciwwskazania do zabiegu implantacji
Czy wszczepienie implantu boli?
Ból po zabiegu i proces gojenia
Podsumowanie
Dlaczego uzupełnienie braków w uzębieniu jest tak ważne?
Wszelkie braki w uzębieniu mogą być powodem rozwijania się chorób takich jak chociażby próchnica. Ta z kolei może przyczynić się z czasem do całkowitej utraty zęba. Chcąc uniknąć takiego stanu rzeczy nie można bagatelizować pierwszych oznak problemów z zębami. Implant zębowy jest idealnym sposobem na odbudowę protetyczną utraconego zęba. Jest to również rozwiązanie w przypadku leczeniu bezzębia. Warto więc wykonać odbudowę protetyczną i zagwarantować sobie zdrowe zęby.
Ile kosztuje implant zęba i od czego zależy jego cena?
Implanty stomatologiczne stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Jest to bowiem skuteczny sposób na wyleczenie ubytków. Zabieg wszczepienia implantu można obecnie wykonać praktycznie całkowicie bezboleśnie. Jeśli chodzi o ceny to wahają się one od 1500 zł to 4500 zł. Cena zależna jest jednak m. in. od tego czy mowa o odbudowie jednego zęba czy większej ich ilości. W tym drugim przypadku bowiem wycena przebiega nieco inaczej.
Na czym polega zabieg implantacji zęba?
Pierwszym krokiem jeśli chodzi o wszczepienie implantu jest znieczulenie miejscowe. Poprawia to znacząco komfort pacjenta i sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po podaniu znieczulenia miejscowego chirurg rozpoczyna pracę polegającą na przecięciu dziąsła, następnie następuje zabieg wszczepienia implantu oraz wkręcenie tzw. śruby gojącej i zamocowanie sztucznego zęba. Dopiero po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawiać się umiarkowane dolegliwości bólowe. Cały proces jest bardzo precyzyjny i trwa około 30 minut.
Kiedy zdecydować się na implanty zębowe?
Leczenie implantologiczne przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które posiadają braki w postaci pojedynczych zębów jak i dla tych, którzy cierpią z powodu braku zębów naturalnych. Zabieg wszczepiania implantu jest często o wiele lepszym rozwiązaniem niż często mało komfortowe protezy. Oczywiście najpierw należy udać się do specjalisty i korzystać z zaleceń lekarza, który poinstruuje, czy tego typu zabieg jamy ustnej jest w danym przypadku najlepszą opcją.
Przeciwwskazania do zabiegu implantacji
Pomimo tego iż zabieg wszczepienia implantu jest w dzisiejszych czasach bezbolesny i przeprowadzany w bardzo precyzyjny sposób, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich m. in. choroby nowotworowe pacjenta, zaawansowana cukrzyca, oraz sytuacja w przypadku młodych osób, gdzie kość szczęki nie jest jeszcze do końca rozwinięta. Również choroby krwi, choroby układowe czy też choroby psychiczne często wykluczają taki zabieg.
Czy wszczepienie implantu boli?
Obecne zabiegi implantacji są całkowicie bezbolesne. Lekarze dbają o komfort pacjenta, a dla siebie o jak największą stabilność pacjenta podczas zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym nie odczuwa się jakiegokolwiek bólu. Kolejne etapy leczenia implantologicznego również nie sprawiają dolegliwości bólowych – lekarz zawsze dostosowuje odpowiednią dawkę środka znieczulającego. Obawy pacjentów często są więc niepotrzebne, a wiercenie w kości nie jest wcale tak straszne jak brzmi. Samo wszczepienie implantu jest czymś, na co warto się zdecydować w określonym przypadku.
Ból po zabiegu i proces gojenia
W momencie gdy środek znieczulający przestanie działać, niektórzy mogą odczuwać ból o różnym natężeniu w okolicy dziąseł. Wówczas warto zastosować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza oraz stosować zimne okłady. Dodatkowo zalecane jest płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem. Dzięki temu możesz prawidłowo zadbać o higienę, co pozwoli uniknąć ewentualnych zakażeń. Z czasem warto wybrać się na wizytę kontrolną, by upewnić się że wszystko dobrze się zagoiło.
Podsumowanie
Implant zęba jest w dzisiejszych czasach jednym z najlepszych rozwiązań w kontekście leczenia ubytków. Wszczepienie implantu jest całkowicie bezbolesne – obawy pacjentów nie są niczym dziwnym, ale tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Zastosowanie znieczulenia miejscowego pozwala na łatwe i szybkie zamontowanie implantu przez lekarza. Jeśli więc szukasz sprawdzonego rozwiązania, które pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi i trwałymi zębami, implant zęba będzie czymś idealnym dla Ciebie.