Implanty zębów – fakty i mity

Implantologia zębowa to dziedzina stomatologii, która może wzbudzać wiele wątpliwości. Wszystko dlatego, że krąży na jej temat wiele pogłosek. Które z nich są prawdziwe, a które nie? W naszym artykule stawiamy kilka tez i rozstrzygamy, czy to fakt, czy mit. Zapraszamy do czytania!

1. Implanty funkcjonują tak jak zęby prawdziwe – w niczym im nie ustępują i wyglądają naturalnie.

FAKT. Implanty wyglądają bardzo naturalnie i nie da się poznać, że nie są prawdziwe. Ponadto są trwalsze niż zęby naturalne, dlatego mogą służyć ich właścicielowi przez całe życie, choć to zależy zwłaszcza od sposobu założenia.

2. Wszczepianie implantów jest bolesnym procesem.

MIT. Oczywiście każdy ma swój próg bólu i dla niektórych nawet wypełnianie kompozytowe może przynosić ból, jednak z reguły implantacja nie boli. Przed zabiegiem możesz zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów znieczulenia – miejscowy albo ogólny (narkoza), za sprawą którego nie poczujesz absolutnie nic.

3. Implanty są objęte gwarancją.

FAKT. Wiele producentów zapewnia pacjentom dożywotnią gwarancję na swoje implanty.

4. Istnieje większe ryzyko odrzucenia implantu przez palacza niż przez osobę niepalącą.

FAKT. Z tego względu najlepiej jest rzucić palenie na co najmniej pół roku przed zabiegiem. Jeśli naprawdę Ci zależy na nowym uzębieniu, z pewnością dasz radę!

5. Nie można stosować implantów u dzieci.

FAKT. Implanty można wszczepiać od około 16-17 roku życia. Jest to związane z procesem rozwoju kości szczęki, która osiąga odpowiedni poziom do przyjęcia implantu dopiero w tym wieku.

6. Implant może wywołać reakcję alergiczną.

MIT. Dobrej jakości implanty zębowe wykonane są z tytanu, który jest materiałem obojętnym dla ludzkiego organizmu. Dlatego alergia po prostu nie ma prawa wystąpić.

7. Nie można wszczepić implantu od razu po usunięciu zęba.

MIT. Wręcz przeciwnie – wszczepienie implantu powinno odbyć się jak najszybciej od momentu usunięcia zęba. W przeciwnym wypadku jama ustna narażona jest na wiele szkodliwych bakterii, a z biegiem czasu – na problemy związane z układem zębów czy pracą dziąseł.

Mamy nadzieję, że tym wpisem rozwialiśmy Twoje wszelkie wątpliwości dotyczące implantów zębów. Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Odwiedź nasz gabinet!

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00