Implanty zębów – rodzaje i charakterystyka

Implanty mają za zadanie zastąpić naturalne zęby (a raczej ich korzeń), które utracono np. w wyniku wypadku. Z tego względu ważne jest, by były odpowiednio dopasowane. Na szczęście można rozróżnić typy implantów, dzięki czemu ich dobór i założenie nie będzie sprawiać problemu. O jakich rodzajach implantów mowa? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Implanty śródkostne

Implanty śródkostne stanowią najpowszechniejszy rodzaj tego typu uzupełnień. Znajdują się w okolicy kości szczęki bądź żuchwy. Aby prawidłowo założyć taki implant, po jego umiejscowieniu należy zszyć otaczające go dziąsło. Po upływie kilku miesięcy implant jest już zagojony i wyłaniany, a na jego górze dentysta stawia łącznik służący do założenia korony zębowej. Wówczas można przejść do czynności związanych z protetyką.

Implanty podkostnowe

Kolejny rodzaj implantów to implanty podokostnowe. Umieszcza się je bezpośrednio pod dziąsłem, gdzie łączą się z zewnętrzną częścią kości. Całość procesu zakładania trwa dość szybko i polega na tym, że wierzchołek implantu wystaje na zewnątrz przez cały czas, a po zagojeniu implantu instaluje się korony zębowe (zgodnie z zaleceniami dentysty). Obecnie jednak ten rodzaj implantów jest coraz rzadziej stosowany w gabinetach stomatologicznych, ponieważ cechuje się znacznie mniejszą wytrzymałością niż w przypadku implantów śródkostnych.

Z jakich materiałów wykonuje się implanty zębów?

Bardzo ważną kwestią w przypadku implantów jest też materiał, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze są implanty tytanowe (metalowe). Są zdecydowanie najtrwalszym i najpewniejszym rozwiązaniem. Oprócz nich wyróżnia się także implanty ceramiczne (związki glinu, sole fosforanowe i wapniowe, bioaktywne szkła i szkło ceramiczne) oraz polimerowe [polimetakrylan metylu (PMM)].

Warto również wspomnieć, że implanty zębów cechują się różnymi kształtami. Można spotkać się z takimi przypominającymi śruby, cylindry i spirale, jak również inne, z bardziej określonymi geometrycznie formami.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00