Jak pokonać lęk przed wizytą u dentysty?

Choć mogłoby się wydawać, że problem ten dotyczy w dużej mierze dzieci, to właśnie wielu dorosłych boi się wizyt u dentysty. W efekcie rozwijają się stany zapalne, korzystamy z doraźnych sposobów na poradzenie sobie z bólem, a stan naszego uzębienia znacząco się pogarsza. Co istotne, strach przed dentystą jest w dużej mierze irracjonalny. Przeważnie, gdy zapytamy się danej osoby, czy boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym ze względu na przykre wydarzenia z przeszłości, usłyszymy odpowiedź, że nie. Mimo tego, boi się bólu ze względu na opowieści innych osób. Czy da się zatem opanować lęk?

Stomatologia w dawnych czasach

Wielu dorosłych boi się dentysty ze względu na historie z dzieciństwa. Należy podkreślić, że stomatologia za czasów naszych babć czy mam to już naprawdę odległa przeszłość. Współcześnie można dostrzec diametralną różnicę. Dawniej skuteczne znieczulenia praktycznie nie istniały. Nie było także do dyspozycji nowoczesnych czy zaawansowanych technologicznie sprzętów.

Oczywiście faktem jest, że wyrywanie ósemki w ubiegłym wieku było naprawdę bolesne. To dlatego wiele osób unikało dentysty i czekało, aż ból minie. Słysząc tego typu historie, trudno się dziwić, że po prostu boimy się wizyt u stomatologa. I chociaż my sami mogliśmy nie doświadczyć żadnych niemiłych wydarzeń u dentysty, przed każdą wizytą sami zaszczepiamy sobie irracjonalny strach. Co więcej, często przechodzi on także na dzieci, co jest ogromną krzywdą.

Stomatologia współcześnie

Jak wiadomo, czasy się zmieniają i dotyczy to także stomatologii. Do przodu poszła cała technologia, a wraz z nią – wyposażenie gabinetów dentystycznych. Obecnie, nawet wtedy, gdy musimy przejść skomplikowane i wieloetapowe leczenie, jest ono komfortowe dla pacjentów. Dzięki skutecznemu znieczuleniu, wizyta przebiega bezboleśnie i sprawnie.

Dobry i sprawdzony dentysta zawsze zadba o to, by wizyta przebiegła w miłej atmosferze dla pacjenta. Warto podkreślić, że strach przed dentystą, a tym samym unikanie regularnych wizyt, znacząco wpływa na naszą niekorzyść. Jeśli szybko udamy się z problemem do specjalisty, poddanie się drobnemu zabiegowi będzie bezbolesne i nie doznamy żadnych nieprzyjemności.

Jeśli udajemy się do gabinetu stomatologicznego raz na kilka lat, znacząco ryzykujemy. Z biegiem czasu może dojść do zaawansowanej choroby zęba, a tego typu leczenie może być już nieprzyjemne. Kluczem do uniknięcia bólu jest pokonanie lęku i regularne odwiedzanie swojego sprawdzonego dentysty.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00