Jak pokonać strach przed dentystą

Jak pokonać strach przed dentystą

Jak pokazują statystyki, większość Polaków boi się wizyt u dentysty. Niektórzy z nich doświadczyli w przeszłości bólu i nieprzyjemności związanych z wizytami, u innych zaś lęk jest praktycznie nieuzasadniony. To, co należy podkreślić, to fakt, że technologia znacznie się zmieniła. Współcześnie dentyści mają do dyspozycji wysokiej jakości, nowoczesne sprzęty, dlatego wizyty nie wiążą się z dyskomfortem. W razie obaw przed bólem, możemy skorzystać ze skutecznego znieczulenia. Choć dentofobia jest powszechna, można sobie z nią poradzić. Z pewnością nie można bagatelizować chorób jamy ustnej. Strach może obejmować nie tylko wizyty u stomatologa, ale także lęk przed zabiegami, które są wykonywane w obrębie jamy ustnej, dźwiękiem wydawanym przez aparaturę stomatologiczną. Jak pokonać strach przed dentystą?

Jak pokonać lęk dziecka przed dentystą

Strach przed dentystą bardzo często towarzyszy już od najmłodszych lat. Wiele osób dorosłych podkreśla, że lęk i negatywne przeżycia związane z poważnymi zabiegami dentystycznymi są zakodowane w psychice od dzieciństwa. Traumatyczna wizyta może być jedną z przyczyn dentofobii. Jeśli jesteśmy rodzicami, mimo negatywnych doświadczeń, nie możemy straszyć dziecka dentystą. Jest to powszechne, gdy np. dorośli ostrzegają swoje pociechy, że jeśli będą jeść słodycze, czeka je wizyta u dentysty. Maluchowi od razu wizyta u stomatologa kojarzy się negatywnie – zupełnie niesłusznie.

Bardzo często dzieje się również tak, że idziemy z dzieckiem do dentysty, gdy infekcja jest bardzo poważna. Wtedy konieczne jest borowanie, które kojarzone jest negatywnie. Nie warto czekać do momentu, aż ból będzie naprawdę ogromny. Dziecko będzie wtedy negatywnie nastawione do dalszych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli chcemy, aby pociecha oswoiła się z dentystą, najlepszym rozwiązaniem będzie częste chodzenie na wizyty kontrolne. Lekarz bada wtedy na bieżąco stan zębów dziecka. W ten sposób unikamy krytycznego stanu uzębienia i bólu. Dziecko nie musi rozpoczynać pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym od poważnych zabiegów. Uniknie traumy. Wizyty w celach adaptacyjnych z pewnością pomogą także zrozumieć dziecku, że stomatolog nie jest od tego, by krzywdzić ludzi, a jedynie ich leczyć. Jeśli dziecko zobaczy, że rodzic korzysta z zabiegów stomatologicznych i nie dzieje się mu żadna krzywda, z pewnością chętniej uda się także na swoje własne wizyty.

Jak pokonać strach i wstyd przed dentystą

Jeśli chcemy zniwelować strach przed dentystą, musimy wybrać dobrego, miłego, doświadczonego i sprawdzonego stomatologa. Warto w tym celu skorzystać z rady przyjaciół, rodziny lub sprawdzić opinie w Internecie. Dobrym źródłem informacji będą portale społecznościowe lub fora internetowe. By pozbyć się panicznego lęku przed stomatologiem, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie odpowiedniej relacji z lekarzem, która będzie oparta na zaufaniu.

Nie bójmy się opowiedzieć stomatologowi o swoich obawach czy negatywnych przeżyciach. Nie można się tego wstydzić. Nawet, jeśli długo zwlekaliśmy z wizytą u dentysty, najważniejszy jest fakt, że w końcu trafiliśmy do gabinetu stomatologicznego. Dzięki temu lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia do naszych potrzeb. Pozwoli to także zlikwidować uczucie bólu do minimum. Można także poprosić o piłeczkę antystresową lub zabrać ją ze sobą. Pomóc może również ulubiona muzyka na słuchawkach.

Nowoczesne metody leczenia sprawiają, że zabieg staje się bardziej komfortowy. Współczesne znieczulenie jest bardzo delikatne, dlatego prawidłowo zaaplikowane, nie spowoduje bólu.

Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty

Przyczyny dentofobii są bardzo różne. Najczęściej lęk jest spowodowany przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa. Z kolei strach przed bólem wiąże się ze źle wykonanym zabiegiem.

Do objawów strachu przed dentystą można zaliczyć:

  • bóle brzucha,
  • biegunkę,
  • niestrawność,
  • problemy ze snem,
  • drżenie mięśni,
  • zaburzenie trawienie,
  • nadmierne pocenie się.

Warto skorzystać z powyższych sposobów, aby skutecznie pozbyć się lęku przed stomatologiem.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00