Jak przygotować się do wizyty u dentysty po długiej nieobecności?

Dentofobia, czyli strach przed leczeniem stomatologicznym, bo bardzo częsta przypadłość – nie tylko u dzieci. Jeśli zebrałeś się na odwagę i po długim czasie idziesz w końcu do dentysty, to świetnie! Teraz zobacz, jak odpowiednio przygotować się na taką wizytę.

Czyszczenie jamy ustnej

Oczywiście dokładnie wyszczotkowanie zębów to podstawa. Jednak jama ustna to nie tylko uzębienie… Co zatem należy jeszcze zrobić? Umyj język tylną stroną szczoteczki oraz starannie wyczyść przestrzenie międzyzebowe nićmi dentystycznymi, aby pozbyć się resztek pokarmu. Na koniec przepłucz jamę ustną płynem do płukania. Pamiętaj, żeby przed wizytą nie jeść niczego ani nie pić płynów odmiennych niż woda niegazowana. Z tego względu powyższe czynności najlepiej jest wykonać zaraz przed wyjściem.

Wszystkie dokumenty w jednym miejscu

Jeśli nie byłeś w gabinecie stomatologicznym przez wiele lat, może on już nie mieć Twojej dokumentacji. A może wybierasz się do danego gabinetu po raz pierwszy? W obu przypadkach, jeżeli masz za sobą przebyte choroby związane z jamą ustną, weź wszelką dokumentację, np. zdjęcia rentgenowskie albo opis leczenia. To pomoże lekarzowi rozpoznać obecną sytuację i dobrać odpowiednie leczenie stomatologiczne. Jeśli natomiast wybierasz się do dentysty z wieloma dolegliwościami, spisz je – jaki dokładnie ból odczuwasz i w którym miejscu? Od jak dawna? A może masz jeszcze jakieś inne objawy niż ból zębów? To także ułatwi i przyspieszy całą wizytę.

Przygotuj się psychicznie

Dzień przed wizytą staraj się o niej nie myśleć i nie panikować. W tym celu zafunduj sobie odprężającą kąpiel, zakupy albo wyjście ze znajomymi, aby się wyluzować. Natomiast w dzień wizyty zjedz dobre śniadanie, włącz muzykę i daj się ponieść rytmowi. Taniec odpycha stres! Będąc już na samym fotelu w gabinecie, poproś dentystę, by ewentualną ingerencję w Twoją jamę ustną zaczął od prostszych zabiegów, które nie są bolesne, np. od usuwania kamienia nazębnego. W tym przypadku sprawdzi się tzw. metoda małych kroków.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00