Jak usunąć kamień nazębny?

Zabiegi profilaktyczne chronią nasze zęby przed zmianami chorobowymi. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak usunąć kamień nazębny? Istnieją metody domowe na usunięcie go, ale najlepiej oddać się w ręce specjalisty, czyli stomatologa. Zabieg usuwania kamienia nazębnego powinno się wykonywać co najmniej raz w roku.

Spis treści:

  • Czym jest kamień nazębny i jak powstaje?
  • Jakie są metody usuwania kamienia?

Usuwanie kamienia nie będzie miało przed Tobą tajemnic. W poniższym tekście dowiesz się, czym jest kamień nazębny i jak powstaje. Ponadto poznasz metody usuwania kamienia.

Czym jest kamień nazębny i jak powstaje?

Kamień nazębny to problem, który dotyka wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych. Powstaje on poprzez mineralizację i utwardzenie się nazębnej płytki bakteryjnej. Płytka ta jest miękki osadem. Ten miękki osad można usunąć za pomocą szczoteczki do zębów. Przylega on do zębów i powstaje krótko po ich umyciu, a w jego tworzeniu pomagają bakterie, jakie zawiera ślina. Nawarstwia się on przez sacharozę. Kamień jest już zmineralizowaną płytką bakteryjną, której nie da się pozbyć poprzez szczotkowanie zębów.

Jakie są metody usuwania kamienia?

Poza prawidłową dietą i bardzo dokładną higieną jamy ustnej w celu usunięcia kamienia najlepiej zgłosić się do stomatologa. W gabinetach stosuje się różne metody usuwania kamienia oraz profilaktykę, która ma uchronić zęby przed jego powstaniem.

Najpopularniejszą metodą usuwania kamienia jest skaling. Jest to zabieg, który wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego. Urządzenie to skaler, a taka metoda usuwania kamienia jest bardzo efektywna. Poza nią wykonuje się również piaskowanie. Jest ono uzupełnieniem skalingu, gdyż doskonale czyści przestrzenie międzyzębowe. Głównym zadaniem piaskowania jest usuwanie osadu i przebarwień. Ostatnim z zabiegów jest fluoryzacja. Zwykle po skalingu i piaskowaniu stomatolog proponuje tę metodę w celu wzmocnienia szkliwa zębów oraz zwiększenia ich odporności na próchnicę. Fluoryzacja to nic innego jak pokrywanie zębów lakierem fluorowym.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00