jak-zapobiec-próchnicy

Jak zapobiec próchnicy?

Jak zapobiec próchnicy? – to pytanie powinien sobie zadać każdy, kto chce dbać o własne zęby. Nieleczona próchnica może powodować szereg komplikacji, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa. Należy postawić na regularne kontrole u dentysty, by móc w porę zareagować i skutecznie wyleczyć próchnicę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby próchnica się u nas nie rozwinęła? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Czym jest próchnica zębów? Przyczyny próchnicy
  • Zapobieganie próchnicy

Z wpisu dowiesz się, czym jest próchnica zębów, jakie są przyczyny jej powstawania oraz jak skutecznie zapobiegać próchnicy, aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia.

Czym jest próchnica zębów? Przyczyny próchnicy

Za próchnicę zębów odpowiada płytka nazębna, bakteryjna, która przywiera do zęba. To właśnie w niej znajdują się określone drobnoustroje. Na pojawienie się próchnicy mają wpływ także czynniki natury ogólnej, np. nieprawidłowe odżywianie – w szczególności niedobór wapnia, witamin, fosforu.

Spore znaczenie mają także czynniki miejscowe. Należą do nich: brak właściwej higieny jamy ustnej, spożywanie węglowodanów, unikanie jedzenia twardych pokarmów, które oczyszczają zęby. Próchnica może dotyczyć zębów mlecznych i stałych. Same ubytki mogą powstawać na pojedynczych zębach lub kilku jednocześnie. Przeważnie dolegliwość ta obejmuje zagłębienia na powierzchniach żujących zębów trzonowych, a także stycznych zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Zapobieganie próchnicy

Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma profilaktyka próchnicy. Co istotne, na leczenie próchnicy mogą się zdecydować nawet kobiety w ciąży. Jeśli będziemy unikać dentysty, przebyte schorzenie przez kobietę w ciąży będzie mieć znaczny wpływ na stan narządu zębowego dziecka. Niedobór w diecie wapnia, magnezu, fosforu, mikroelementów czy witamin także będzie mieć kluczowe znaczenie dla tworzenia zawiązków zębowych, wzrostu zębów itd.

Przede wszystkim dbamy o właściwą dietę. Powinna ona zawierać odpowiednią ilość białka. Dostarczamy do organizmu pożywienie bogate w witaminy – w szczególności A, B, C, D i składniki mineralne. Ograniczamy ilość węglowodanów. Konieczna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej. Myjemy zęby co najmniej dwa razy dziennie, stosujemy nici dentystyczne, płyny do płukania jamy ustnej.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00