Jakie są najczęstsze choroby jamy ustnej?

Chcesz wiedzieć, jakie choroby jamy ustnej występują najczęściej? Przeczytaj wpis naszych ekspertów i umów się na wizytę do gabinetu Ten – Dent w Chorzowie!

Wstęp
Zdrowie jamy ustnej to niezwykle ważny obszar życia każdego człowieka. O tym, że nie warto bagatelizować najmniejszych problemów z uzębieniem najlepiej wiedzieć będą ci, którzy w swoim życiu przeszli różnorodne zabiegi stomatologiczne i wydali na nie mnóstwo pieniędzy. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Poznajmy zatem najczęstsze choroby jamy ustnej.

Spis treści:
1. Wstęp
2. Nieprzyjemne afty
3. Częsty problem – mikrozmiany w jamie ustnej
4. Dokuczliwe zapalenie dziąseł

Streszczenie artykułu
Stomatolodzy i eksperci z branży stomatologicznej wymieniając najczęstsze schorzenia jamy ustnej, wskazują na zapalenie dziąseł, afty oraz mikrozmiany w obrębie jamy ustnej, które towarzyszą noszeniu aparatu ortodontycznego lub protezy zębowej. Warto starannie szczotkować i nitkować zęby, by takich problemów uniknąć.

Artykuł
Dobry stomatolog świetnie orientuje się nie tylko we wszelkich nowinkach branżowych, ale i w najczęściej występujących chorobach jamy ustnej. Z pewnością więc będzie o nich informować swoich pacjentów oraz uwrażliwiać na to, by omijały ich przykre konsekwencje niedbałości o stan własnych zębów. W naszym artykule prezentujemy najczęściej występujące choroby jamy ustnej. Warto je poznać – zapraszamy do lektury!

Nieprzyjemne afty
Często spotykaną dolegliwością w obrębie jamy ustnej pozostają afty. Są nimi płytkie owrzodzenia, które pokrywa biały lub żółtawy nalot. Afty mogą mieć bardzo zróżnicowaną wielkość i choć najczęściej znikają samoistnie, z pewnością powodują dość spory dyskomfort. Jak sobie z nimi radzić? Warto skorzystać z szerokiego wyboru preparatów, których celem jest skuteczna odnowa nabłonka jamy ustnej. W przypadku występujących aft nie trzeba pojawiać się u stomatologa – tu w zupełności wystarczy zastosowanie ogólnodostępnych produktów leczniczych w aptece.

Częsty problem – mikrozmiany w jamie ustnej
Mikrozmiany występujące w obrębie jamy ustnej najczęściej dotyczą tych osób, które noszą aparat ortodontyczny lub korzystają z protezy zębowej. Dolegliwości te spotykają tych, którzy dopiero co zaczynają przygodę z aparatem i nie są przyzwyczajeni do jego stosowania. Dlatego też u takich osób pojawić się mogą np. rany na policzkach, które powoduje nic innego, jak podrażnienie błony śluzowej przez stałe elementy urządzenia. Aby jak najskuteczniej zapobiegać podrażnieniom dziąseł czy policzków, warto stosować preparaty lecznicze dostępne w aptece. O rekomendację wybory konkretnego specyfiku warto poprosić swojego dentystę.

Dokuczliwe zapalenie dziąseł
Kolejnym często występującym schorzeniem jamy ustnej pozostaje zapalenie dziąseł. Efektami tego zapalenia będzie krwawienie, obrzęk, świąd, a nawet ból. A co jest najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł? To problem wynikający głównie z nagromadzonej na powierzchni zębów płytki nazębnej, która z kolei powstaje w wyniku niewłaściwego szczotkowania zębów. Warto podkreślić jednak, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do wystąpienia dużo gorszego schorzenia. Będzie nim zapalenie przyzębia. Aby temu zapobiec, dobrze jest dbać o staranne szczotkowanie, płukanie i nitkowanie zębów.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00