Kiedy do ortodonty? To pytanie zadają sobie osoby, które dbają o swój uśmiech i chcą się cieszyć pięknymi, równymi zębami. Czy istnieją jakieś wskazówki mówiące o tym, kiedy wizyta u ortodonty jest konieczna? Okazuje się, że tak! Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, kiedy trzeba udać się do stomatologa. Nieco mniej wiemy na temat leczenia ortodontycznego. Wyjaśniamy, jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę.
Spis treści:
- Kiedy do ortodonty z dzieckiem?
- Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Z wpisu dowiesz się, kiedy warto udać się do ortodonty, na jakie symptomy zwrócić uwagę oraz jak przebiega leczenie ortodontyczne krok po kroku.
Kiedy do ortodonty z dzieckiem?
Jeśli planujemy wizytę u ortodonty z dzieckiem, warto to zrobić, gdy maluchowi wyrastają zęby stałe. Bardzo często takie zalecenie możemy otrzymać od stomatologa dziecięcego, który na bieżąco obserwuje proces wymiany zębów u dziecka. Przeważnie na konsultację ortodontyczną zaprasza się dzieci w wieku 6-12 lat. Interwencji ortodontycznej może także wymagać kilka sytuacji.
Jeśli dziecko ma stale otwarte usta, oddycha przez nie, ma szpary między zębami, wykazuje nieprawidłowe nawyki (obgryzanie paznokci, ssanie palca), ma wysuniętą bądź cofniętą bródkę, zgrzyta zębami, ma wady wymowy czy asymetrię twarzy, konieczne jest zgłoszenie się do ortodonty.
Istnieje kilka wad zgryzu u dzieci, które najlepiej jest leczyć w momencie, gdy maluch ma ok. 5-7 lat. Inne wady leczy się zdecydowanie później, gdyż kluczowa jest współpraca pomiędzy ortodontą a dzieckiem. O tym, czy obecnie jest konieczne leczenie ortodontyczne decyduje lekarz po przeglądzie zębów dziecka.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne to proces. Pierwsza wizyta u ortodonty to przeważnie kontrola uzębienia, dlatego jest ona bezbolesna. Lekarz sprawdza ustawienie zębów. Leczenie ortodontyczne polega na skorygowaniu wad zgryzu.
Ortodonta może korygować wysunięcie do przodu lub do tyłu, może także zrobić miejsce nowym zębom. W leczeniu przeważnie zaleca się wykonanie aparatu ruchomego lub aparatu stałego. Aparat ortodontyczny jest przygotowywany indywidualnie. Początkowo wykonuje się zdjęcie RTG pantomograficzne i wyciski. Średnio czas leczenia zębów wynosi ok. 2 lata.