kiedy-pierwsza-wizyta-u-dentysty

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Rodzice maluchów często niesłusznie zwlekają z pierwszą wizytą u stomatologa i pojawiają się ze swoją pociechą w gabinecie dopiero wtedy, gdy dokucza jej ból. Może to skutkować niestety tym, że w przyszłości dziecko będzie się bać dentysty, a gabinet będzie kojarzony z bólem. Od najmłodszych lat warto uczyć maluszki, że dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne, a dentysty wcale nie trzeba się bać. Pierwsza wizyta u dentysty może mieć ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie reagować w przyszłości na wizyty u stomatologa! Kiedy pierwsza wizyta u dentysty? Jak przygotować do niej dziecko? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
  • Kiedy zapisać dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?

Z wpisu dowiesz się, jak odpowiednio przygotować dziecko na wizytę u stomatologa oraz kiedy powinno się zabrać malucha do dentysty po raz pierwszy.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Odpowiednie przygotowanie dziecka to już połowa sukcesu. Każdy rodzic musi pamiętać, że konieczne jest oswojenie dziecka z lekarzem dentystą. Dbamy o to jeszcze na długo przed pierwszą wizytą! Podczas każdego szczotkowania, przypominajmy, jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz jak prawidłowo myć zęby. Nawet, jeśli my, jako osoby dorosłe, mamy nieprzyjemne doświadczenia ze stomatologiem, nie przenośmy naszych obaw na dziecko! Stomatologia jest dziedziną, która bardzo szybko się rozwija, a specjaliści mają obecnie do dyspozycji innowacyjny sprzęt. Maluchy uczą się przez obserwację, dlatego warto myć zęby wspólnie z dzieckiem.

Kiedy zapisać dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć wtedy, gdy dziecko ukończy pół roku. To czas, gdy maluchowi zaczynają wyrastać pierwsze zęby. Specjalista ocenia wtedy, czy wszystko przebiega prawidłowo, czy maluch nie jest zagrożony próchnicą czy wadami zgryzu. Stomatolog podpowie również, jak odpowiednio czyścić zęby i dziąsła dziecka. Wizyty powtarzamy co 3 miesiące. W wieku 3-4 lat dzieci posiadają już wszystkie zęby mleczne. Trzeba o nie dbać i leczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie można o tym zapominać, a wizyty w tym czasie powinny być normą.

 

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00