leczenie-kanłaowe-ile-trwa

Leczenie kanałowe – ile trwa?

Leczenie kanałowe przeważnie kojarzy się z zabiegiem, który jest mało przyjemny i długotrwały. Współczesna stomatologia oferuje rozwiązania, dzięki którym zabieg leczenia kanałowego wcale nie musi wiązać się z dyskomfortem. Warto dowiedzieć się, kiedy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, jak wygląda samo leczenie oraz jak długo trwa.

Spis treści:

  • Czym jest leczenie kanałowe?
  • Kiedy trzeba leczyć ząb kanałowo?

Z wpisu dowiesz się, czym tak naprawdę jest leczenie kanałowe, jak przebiega oraz jakie są objawy świadczące o tym, że zęby trzeba leczyć kanałowo.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nazywa się także leczeniem endodontycznym. Jak wynika z tego stwierdzenia, lekarz, który zajmuje się leczeniem kanałowym, to endodonta. Sama dziedzina stomatologii zajmuje się endodontium. To dwie struktury zębowe – miazga i zębina.

Miazga jest galaretowatą substancją. Jest to unaczyniona oraz unerwiona tkanka, która wypełnia jamę zęba. Bardzo dokładnie odzwierciedla jego kształt anatomiczny. Z pewnością każdy spotkał się z potocznym określeniem, jakim jest „nerw”.

Zadaniem zębiny jest ochrona zębów przed szkodliwym czynnikami mogącymi wnikać do głównej jamy zęba. Jest ona podstawową masą zębów.

Kiedy trzeba leczyć ząb kanałowo?

Kanałowe leczenie może okazać się konieczne, jeśli miazga ulegnie infekcji bakteryjnej. W jej konsekwencji rozwija się stan zapalny. Do objawów, które mogą zwiastować fakt, iż ząb trzeba będzie leczyć kanałowo należą:

  • ból samoistny, czyli taki, który powstaje bez żadnych bodźców zewnętrznych,
  • ból tętniący występujący równo z biciem serca
  • ból nocny.

Przerwy w odczuwaniu bólu są krótkie lub ból jest ciągły. Objawy te świadczą o ostrym stanie zapalnym miazgi. Często nawet zaawansowane stany zapalne mogą przebiegać zupełnie bezobjawowo. To dlatego ważne są okresowe kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Oprócz bólu mogą pojawić się także inne objawy. Przyczynowy ząb jest bardzo zniszczony i często z dużym ubytkiem próchnicowym. Widzimy zaczerwienione, obrzęknięte dziąsła wokół zęba. Czasem możemy również zaobserwować wyciek ropny, a z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Koniecznie trzeba się wtedy zgłosić do stomatologa.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00