Leczenie kanałowe – nie takie straszne, jak je malują!

Istnieje tyle negatywnych skojarzeń, stereotypów i historii wyssanych z palca, że nie ma się co dziwić, iż pacjenci dalej na hasło „leczenie kanałowe” mocno się wzdrygają. Medycyna jednak na tyle poszła do przodu w tym zakresie, że naprawdę nie ma się czego bać – a na pewno nie bólu.

Kiedy leczenie kanałowe jest stosowane?

Leczenie kanałowe wykonuje się wówczas, gdy miazga zęba popada w stan zapalny. Dzieje się tak na skutek nieleczonej od dawna próchnicy i ubytków, złej higieny jamy ustnej albo anatomicznych nieprawidłowości zęba. Na czym polega leczenie kanałowe? Mówiąc najkrócej, endodonta czyści kanał zębowy z chorej miazgi, a następnie wypełnia substancją normującą jego stan. Aby mieć lepszy widok na chory kanał lub kanały, korzysta często ze specjalnego mikroskopu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Obalamy mit: leczenie kanałowe nie boli! Wszystko dlatego, że jest wykonywane pod znieczuleniem, dlatego nie ma różnicy, czy dentysta przeprowadza endodoncję, czy wykonuje zwykłe wypełnienie ubytku (poza oczywiście różnicą czasową – leczenie kanałowe trwa dłużej). Możesz odetchnąć z ulgą!

Czy istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego?

Możesz po prostu pozbyć się chorego zęba – w końcu ekstrakcja trwa krócej niż endodoncja i jest tańsza. Jednak wyrwanie zęba nie jest żadną alternatywą dla leczenia kanałowego (właściwie takowa nie istnieje). Po pierwsze, na skutek ekstrakcji pojawią się braki w uzębieniu, które mogą prędzej czy później przynieść negatywne zmiany związane z ułożeniem zębów czy anatomią dziąseł. Pamiętaj też, że zastosowanie implantu jest dość kosztowne, droższe niż endodoncja.

Postanowiłeś nic z tym nie robić i zignorować sprawę? Jeszcze gorzej. Nawet jeśli ból ustąpi, to dajemy Ci słowo, że wróci za jakiś czas – ze zdwojoną siłą. Chora miazga to skupisko rozmnażających się bakterii, które mogą zaatakować także inne zęby, a nawet części ciała (szczególnie w obrębie głowy). Nie warto ryzykować całokształtem zdrowia… Więc czym prędzej odwiedź dentystę i nie daj się pokonać strachowi. Nie ma się czego bać!

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00