Można spotkać się z informacją, że aż 70-80% populacji europejskiej ma wady zgryzu. Oczywiście są to wady o różnym stopniu ekspresji. Mogą być to nieznaczne wady zębowe, a także poważne wady gnatyczne. Same przyczyny powstawania wad zgryzu są różnorodne, jednak większość z nich to wady nabyte. Wystąpienie danej nieprawidłowości stanowi wypadkową kilku niekorzystnych czynników. Do najbardziej istotnych należą: przedwczesna utrata zębów mlecznych, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, językowe i mięśniowe, zaburzenia laryngologiczne, parafunkcje zwarciowe i niezwarciowe, urazy.
Istnieją także wady zgryzu, które są wadami wrodzonymi. Bardzo często są one dziedziczone w kolejnych pokoleniach. Przeważnie wady te są powiązane dodatkowo z nabytymi czynnikami. Pacjenci, którzy zgłaszają się do leczenia ortodontycznego w dużej mierze kierują się pobudkami natury estetycznej. Coraz większe grono osób zauważa, że to właśnie proste, równe zęby są niezwykle istotnym atutem, który zwiększa naszą konkurencyjność w życiu zawodowym i osobistym. Bez wątpienia inwestycja w zęby jest jedną z najlepszych możliwych. Pacjenci dostrzegają, że stan zgryzu przekłada się na ogólny stan zdrowia.
Czy proste zęby oznaczają, że wszystko jest w porządku?
Jednocześnie musimy mieć na uwadze fakt, że równe zęby nie zawsze oznaczają, że nic złego się z nimi nie dzieje. Narząd żucia to organ, którego prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od przestrzennych relacji tkanek, mających różną budowę histologiczną i morfologiczną. Oznacza to, że prawidłowo działający narząd żucia, to prawidłowa funkcja wszystkich jego składowych, czyli zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, szczęk, przyzębia, układu krwionośnego, mięśniowego, nerwowego.
To dlatego możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie zdrowe i proste zęby nie zapewnią nam prawidłowego zgryzu. A czym jest prawidłowy zgryz? Po prostu właściwą przestrzenną relacją pomiędzy górnym a dolnym łukiem zębowym. Lekarz prowadzący leczenie ortodontyczne powinien przede wszystkim kierować się poprawą funkcji narządu żucia. Pozytywne efekty estetyczne będą pozytywnym skutkiem ubocznym leczenia.
Czy leczenie ortodontyczne jest dla każdego?
Aby móc przeprowadzić leczenie ortodontyczne, w jednej szczęce muszą być minimum 2 zęby. Wiek nie ma żadnego znaczenia, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze jest się w stanie uzyskać pożądany efekt idealnego zgryzu. Wiele osób obawia się, że leczenie ortodontyczne jest drogie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wiele będzie zależeć od rodzaju wady zgryzu, powikłań, wieku, warunków zwarciowych, higieny jamy ustnej czy samej motywacji do leczenia. Wiele będzie zależeć również od tego, czy podczas wyboru lekarza kierujemy się jedynie ceną leczenia ortodontycznego, czy jego wiedzą i doświadczeniem. Czasem nie warto decydować się na niski koszt. Istnieją różne metody leczenia, dlatego można je dopasować do swojego budżetu oraz indywidualnych potrzeb. Cena nie jest tu jedynym wyznacznikiem.