licowki-co-ile-wymieniac

Licówki – co ile wymieniać?

Licówki pozwalają na zmianę koloru, kształtu zęba. Coraz więcej pacjentów decyduje się na założenie licówek ze względu na to, że przywracają nie tylko blask, wyrównują asymetrię, ale także przywracają pewność siebie. To bardzo cienkie płytki, które można założyć na pojedynczy ząb lub grupy zębów – najczęściej przednich. Do wyboru są licówki kompozytowe lub licówki porcelanowe. Czy jest to zmiana na stałe? Co ile trzeba wymieniać licówki, aby zachowały swój blask? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Wymiana licówek kompozytowych
  • Wymiana licówek porcelanowych

Z wpisu dowiesz się, co jaki czas należy wymieniać licówki u stomatologa w zależności od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane.

Wymiana licówek kompozytowych

Licówki kompozytowe skutecznie maskują przebarwienia, można za ich pomocą zmienić kształt zęba lub otworzyć tkanki utracone na skutek wypadku. Jak wskazuje nazwa, są one wykonane z materiału kompozytowego, którym standardowo uzupełnia się ubytki zębowe. Materiały te są wysoce estetyczne. Można je bardzo dokładnie dopasować kolorystycznie do wyglądu sąsiednich zębów. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą nam służyć przez lata.

Trzeba jednak mieć świadomość, że trwałość licówek kompozytowych jest mniejsza niż w przypadku licówek porcelanowych. Kompozytowe licówki wymieniamy lub odświeżamy co około 2-5 lat. Po pewnym czasie na kompozytach mogą pojawić się przebarwienia spowodowane osadem. Zaletą tego rodzaju licówek jest jednak niewielka potrzeba preparacji tkanek zębowych. Ich wykonanie jest szybkie – przeważnie wystarczy jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Wymiana licówek porcelanowych

Innym rodzajem są licówki porcelanowe. To niezwykle estetyczne i trwałe licówki. Ich założenie wiąże się jednak z wyższą ceną niż w przypadku licówek z kompozytu. Są jednak znacznie bardziej trwałe. Licówki z porcelany wymieniamy co około 5-10 lat. To dlatego warto przeznaczyć jednorazowo wyższą kwotę za stworzenie pięknego uśmiechu, gdyż dopiero za klika lat będzie konieczne odświeżenie licówek.

W naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy zarówno licówki kompozytowe, jak i porcelanowe, dlatego każdy pacjent może liczyć na fachową poradę w zakresie doboru odpowiedniego rozwiązania.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00