Uzupełnienia protetyczne, takie jak licówki i korony to często jeden z wielu przepisów na piękny uśmiech. Ich wybór uzależniony jest od potrzeb pacjenta i jego stanu zębów. Dentystyka, jaką znamy, to już nie tylko leczenie zębów, ale także estetyka. Piękny i biały uśmiech to rzecz bardzo pożądana w obecnych czasach. Niestety często zmagamy się z niezbyt ładnym kształtem, krzywiznami, które są leczone aparatem oraz słabymi zębami, których higienę zaniedbaliśmy. Wtedy na ratunek przychodzą różne zabiegi jak właśnie założenie licówek lub koron. Licówki czy korony? Które z nich są dla kogo? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Czym są korony?
- Czym są licówki?
Z tego wpisu dowiesz się, czym są korony i licówki oraz u kogo sprawdzają się lepiej poszczególne uzupełnienia.
Czym są korony?
Uzupełnienie protetyczne w formie korony daje możliwość odbudowania zębów, które uległy zniszczeniu przez próchnicę, bądź złamania. Korona zakłada się również na zębach leczonych kanałowo. Zadaniem korony jest odtworzenie kształtu, funkcji i koloru zęba oraz wytrzymałości mechanicznej. Ponadto założenie korony zapewnia estetykę naszemu uzębieniu. Uzupełnienia protetyczne w formie korona można zakładać na zęby na podbudowie metalowej z metali szlachetnych oraz nieszlachetnych. Najpopularniejsze są korony pełnoceramiczne, które charakteryzują się nie tylko ładnym wyglądem, ale także nie wywołują reakcji alergicznych, a także są mało podatne na odkładanie płytki nazębnej. Korony pełnoceramiczne odtwarzają szkliwo zęba, transparencje zębiny i naturalne refleksy świetlne, gdy się uśmiechamy. Uzupełnienie można mocować także na implantach, jednak jest to rzadki zabieg. Taką technikę stosuje się tylko w przypadku, gdy pacjent nie ma już własnego uzębienia. Co ciekawe korona może być elementem mostu. Jego przęsłem, gdy odbudowuje uszkodzony ząb lub filarem, gdy jest zakotwiczeniem przęsła.
Czym są licówki?
Licówki to poniekąd zupełnie inna bajka protetyczna niż korony. Licówka to cienka płytka, którą wykonuje się z porcelany. Takie uzupełnienie przykleja się do wargowej powierzchni zębów. Licówki znajdują swoje zastosowanie w przypadku diastemy, uszkodzeń zębów, przebarwień. Często stosuje się je także, by poprawić niezbyt estetyczne wady uzębienia. W porównaniu do koron licówka nie powoduje nienaturalnego pogrubienia zęba. Efekt optyczny, jaki dają licówki, jest naprawdę imponujący, a dodatkowo nie wywołują one reakcji alergicznych. Stomatologia w obecnych czasach oferuje nam licówki wytrzymałe z długim okresem nieprzebarwiania. Niestety, jeśli pacjent ma choroby dziąseł i przyzębia, zęby leczone kanałowo, silne przebarwienia lub bruksizm nie może mieć założonych licówek i wtedy właśnie zaleca się założenie koron ceramicznych.