Problem z nieświeżym oddechem dotyczy wielu osób. Powoduje zakłopotanie, uczucie wstydu, zabiera pewność siebie. Nie ulega wątpliwości, że przykry zapach z ust rujnuje życie towarzyskie. Na halitozę cierpi jednak co trzecia osoba. Jeśli chcesz pozbyć się problemu, sprawdź skuteczne rozwiązania.
Spis treści:
- Skąd się bierze brzydki zapach z ust?
- Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?
- Odpowiednia higiena jamy ustnej
Z wpisu dowiesz się, skąd się bierze problem z nieświeżym oddechem, jak się pozbyć przykrego zapachu z ust oraz jak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej.
Skąd się bierze brzydki zapach z ust?
Wśród naukowych pojęć, które określają problem z nieświeżym oddechem, można znaleźć: halitoza, stomatodysodia, fetor oris, ozostomia. To niestety powszechna dolegliwość, która dotyczy aż 30% osób na całym świecie. W ponad 90% przypadków przykry zapach pochodzi z jamy ustnej, gardła oraz migdałków. Winne są przede wszystkim bakterie beztlenowe, które produkują lotne związki zapachowe. Bakterie te występują naturalnie w jamie ustnej, a ich zadaniem jest pomoc w trawieniu. W wyniku rozkładu białej produkują one związki siarki, które odpowiadają za nieprzyjemną woń. Są to: siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek dimetylu i dwutlenek siarki. Problem będzie narastać, jeśli nie zadbamy o naszą jamę ustną.
Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?
Halitoza nie jest chorobą, choć niewątpliwie wpływa negatywnie na naszą jakość życia. Może się jednak okazać, że jest zwiastunem choroby. Wśród chorób, które są odpowiedzialne za 10% przypadków halitozy, można wymienić: cukrzycę, choroby układu oddechowego, układu pokarmowego. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być także krzywa przegroda nosowa, próchnica zębów, choroby dziąseł czy infekcje grzybicze w jamie ustnej. Istnieje kilka doraźnych sposobów, jak np. odświeżacz do ust w sprayu. Nie likwiduje on jednak źródła problemu. W aptece można znaleźć także kilka preparatów, które pomogą w walce z halitozą.
Odpowiednia higiena jamy ustnej
Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby szczotkujemy i nitkujemy po każdym posiłki. Dzięki temu unikniemy powstawania płytki nazębnej. Choć często o tym zapominamy, liczy się także oczyszczanie języka z nalotu. Chropowata powierzchnia języka sprzyja osadzaniu się bakterii. Należy unikać płukanek z alkoholem, które przesuszają śluzówki, a w efekcie potęgują problem halitozy. Usta najlepiej płukać wodą z solą morską.
Warto zaopatrzyć się w wodny irygator. To urządzenie, które pozwoli na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dentyści polecają także wypróbowanie pasty do zębów, która zawiera olejek z drzewa herbacianego. Jest on naturalnym antyseptykiem. Jeśli halitoza znacząco uprzykrza nam życie, trzeba się udać na przegląd do dentysty. Stomatolog zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Pomocne będą również usuwanie kamienia nazębnego i fluoryzacja.