Zastanawiasz się nad założeniem implantów? Zobacz, jak przebiega cały ten proces i o czym jeszcze musisz pamiętać po jego zakończeniu.
1. Konsultacja z lekarzem i planowanie zabiegu
Przed rozpoczęciem chirurgicznej części zabiegu implantologicznego konieczne jest ustalenie indywidualnego, szczegółowego planu leczenia co do ilości i rozmieszczenia implantów wymaganych do uzupełnienia braków zębowych. Podczas ustalania takiego planu, brane pod uwagę są indywidualne warunki pacjenta jak rozmieszczenie zatok i nerwów, oraz warunki kostne. Na tym etapie niezbędne jest lekarzowi dwuwymiarowe zdjęcie panoramiczne naszej twarzy oraz zdjęcie 3D wybranego odcinka, obrazujące grubość kości w miejscu planowanego wszczepienia implantów. Przy bardziej skomplikowanym zabiegu, konieczna jest także pełna tomografia trójwymiarowa.
2. Przygotowanie kości wszczepienie implantów
Jeśli warunki kostne (grubość, wysokość i gęstość kości) w miejscu przewidywanego wszczepienia implantów nie są wystarczające to konieczne jest wykonanie zabiegu sterowanej regeneracji (augmentacji) kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift). Okres regeneracji kości po takich zabiegach trwa zazwyczaj od 6 do 10 miesięcy i po tym okresie możemy przystępować do zabiegu wszczepiania implantów. Jeśli warunki kostne w miejscu planowanego wszczepienia implantu są odpowiednie i nie ma innych przeciwwskazań to od razu możemy przystąpić do wszczepiania implantów (tytanowej części korzeniowej docelowego uzupełnienia implanto-protetycznego), które zamykane są na tej samej wizycie śrubami zamykającymi.
Zalecenia pozabiegowe:
- Antybiotykoterapia i środki przeciwbólowe wg zaleceń lekarza
- Zimne okłady w początkowym okresie pozabiegowym.
- Stosowanie miękkiej szczoteczki pozabiegowej.
- Dieta miękka.
- Płukanie specjalnym płynem wg zaleceń lekarza ( 0,2 % glukonianem chloroheksydyny )
- Unikanie dużego wysiłku fizycznego w okresie wyznaczonym przez lekarza ( do momentu zdjęcia szwów )
- Należy również maksymalnie ograniczyć palenie tytoniu w ciągu 48 godzin.
- Stosowanie sie do wszystkich zaleceń lekarza i uczęszczanie na wyznaczone wizyty kontrolne.
3. Wykonanie nadbudowy protetycznej
Po okresie ostointegracji (zintegrowania implantu z kością), trwającym od 3 do 6 miesięcy, lekarz odsłania implant(y) i zamienia śruby zamykające śrubami gojącymi w celu odpowiedniego uformowania dziąsła pod przyszłą nadbudowę protetyczną (koronę(y) lub most). Po upływie około 2 tygodni lekarz pobiera wyciski i przekazuje je do laboratorium w celu wykonania naszego uzupełnienia protetycznego, które będzie zamocowane do naszych implantów. Uzupełnienie to może być cementowane lub przykręcane do implantów.
Nadbudowa protetyczna
- Odbudowa pojedynczego ubytku – leczenie implantologiczne jest najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem pozwalającym na odbudowę pojedynczego ubytku. Bezpośrednio w miejscu jego wystąpienia stomatolog wszczepia implant, na którym osadzana jest korona imitująca naturalny ząb. Rozwiązanie to nie wymaga naruszania konstrukcji sąsiadujących z ubytkiem zębów. To również najtrwalsze rozwiązanie oraz najbardziej estetyczne. Nowy ząb jest nie do odróżnienia od prawdziwych.
- Uzupełnianie ubytków wielozębowych – ubytki pojawiające się w różnych miejscach szczęki sprawiają, że pozostałe zęby, nieposiadające podparcia ulegają rozchwianiu. Leczenie implantologiczne w tym przypadku, polega na wszczepieniu od jednego do kilku implantów i osadzeniu na nich koron lub mostów. Implanty są także jedynym rozwiązaniem, który zatrzymuje proces redukcji kości szczęki u osób z ubytkami. Jest to rozwiązanie trwałe i zapewniające doskonały efekt estetyczny.
- Leczenie bezzębia – leczenie implantologiczne pozwala na pełne odbudowanie uzębienia. Dzięki temu rozwiązaniu popularne „wyjmowane” protezy odchodzą do historii. Pacjenci decydujący się na leczenie implantologiczne bezzębia mają kilka opcji, każda jednak zakłada wszczepienie implantów. To na nich mocowana jest proteza (stała lub ruchoma) albo korony.
Higiena jamy ustnej
Jeśli żywotność naszych implantów ma być długa to potrzebna jest duża doza samodyscypliny i stosowanie się do zaleceń lekarza.
Pacjent musi uczestniczyć w utrzymaniu efektu implantacji, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych śluzówek. Nie może być już mowy o zapominaniu umycia zębów. Piękny uśmiech będzie towarzyszył Państwu przez wiele lat tylko przy ścisłej współpracy z lekarzem.
Wieloletnia radość z uzupełnienia protetycznego na implantach zależy nie tylko od utrzymywania wysokiego poziomu higieny przez pacjenta, lecz również od zabiegów oczyszczania profesjonalnego wykonywanych w gabinecie higienistki stomatologicznej. Zazwyczaj zabiegi te łączy się z rutynową wizytą kontrolną, ale niektórzy pacjenci wymagają dodatkowego oczyszczania łączników tytanowych nawet co trzy miesiące.
Podczas implantacji stosuje się znieczulenie miejscowe. Samo wszczepienie można porównać do usunięcia jednokorzeniowego zęba. Zabieg jest w pełni bezbolesny. Wszczepienia implantu jest zabiegiem prostym ,niewymagającym narkozy.