Lepiej zapobiegać niż leczyć – z pewnością znasz te słowa. Warto się do nich stosować, ponieważ poddawanie się profilaktyce w stomatologii zapobiega występowaniu wielu groźnych chorób, a tym samym – długotrwałemu, męczącemu i kosztownemu leczeniu.
Zabiegi profilaktyczne nie są żadną innowacją i praktycznie każdy może się im poddać w dowolnym czasie. Jakie najczęściej działania profilaktyczne przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym?
- skaling – polega na usunięciu kamienia nad – i poddziąsłowego. Odbywa się to za pomocą fal ultradźwiękowych wytwarzanym przez końcówkę sprzętu.
- piaskowanie – silny prąd mieszaniny powietrza, wody i specjalnego stomatologicznego piasku eliminuje osad i przebarwienia na zębach.
- fluoryzacja – specjalne okłady z pianki fluorkowej umieszczone na specjalnych łyżkach uwalniają związki fluoru, które wnikają w szkliwo i tym samym czynią je bardziej odpornym na działanie kwasów bakteryjnych.
- polerowanie – to zabieg następujący po skalingu i piaskowaniu. Dzięki miękkiej szczoteczce, gumkom i paście polerskiej o odpowiedniej ziarnistości szkliwo staje się idealnie gładkie, co zmniejsza ryzyko późniejszego występowania osadów.
Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?
Podstawowa higiena zębów, czyli dokładne i częste szczotkowanie oraz korzystanie z nici dentystycznych to coś, o czym nie trzeba (a przynajmniej nie powinno się) przypominać. Podejdź do zabiegów profilaktycznych w podobny sposób, czyli potraktuj je jako obowiązek. Regularne korzystanie z profesjonalnej higienizacji u stomatologa chroni przed wieloma chorobami niezwiązanymi z jamą ustną, takimi jak choroby serca czy nawet nowotwory!
Systematycznie odwiedzaj swojego stomatologa
Aby profilaktyka stomatologiczna miała sens, musi być wykonywana w sposób kompleksowy. Co to oznacza? Regularnie umawiaj się na wizytę do dentysty, nawet jeśli nic Ci nie dolega. Wystarczy kontrola raz na pół roku w celu sprawdzenia, czy wszystko w porządku. Bo lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętasz? Wskazówka: jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe choroby w obszarze jamy ustnej, chodź do dentysty częściej, przynajmniej raz na 3 miesiące (Twój lekarz z pewnością udzieli ci precyzyjniejszych wytycznych w tej sytuacji). Jesteś rodzicem? Zaprowadzaj swoje dziecko do stomatologa przynajmniej raz na 4 miesiące, ponieważ mali pacjenci są najbardziej narażeni na pojawienie się próchnicy.
Dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy?
Mycie zębów, choć nie jedyna, to jedna z podstawowych czynności profilaktycznych zapobiegających pojawieniu się próchnicy. Dlaczego tak się dzieje? To proste: w paście do zębów znajduje się fluor, który ochrania zęby przed niszczącym działaniem kwasów organicznych i bakterii powodujących próchnicę. Fluor jest więc twardszą, odporniejszą od szkliwa swoistą barierą ochronną. Teraz już wiesz, dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy. Stosuj się do tych zaleceń, a z zębami nie powinno być problemu!