Na tapecie: aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny to niesamowity wynalazek stomatologii, w który absolutnie warto zainwestować niezależnie od wieku. Bez ingerencji chirurga jest w stanie całkowicie wyprostować zęby lub zgryz. Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć na jego temat?

Rodzaje aparatu ortodontycznego

Wyróżnia się 2 główne typy aparatu na zęby:

  • aparat ortodontyczny ruchomy – można go samodzielnie zdejmować. W zależności od celu leczenia ortodonta określa, jak długo się go nosi. Najczęściej aparat ruchomy zakłada się na kilkanaście godzin w ciągu dnia albo na całą noc (wówczas wyjmuje się go rano).
  • aparat ortodontyczny stały – instaluje się go wyłącznie na zęby stałe (więc mogą nosić go osoby maksymalnie od 12. roku życia) i nie można go zdejmować. Składa się z zamków, pierścieni oraz drutu. Na druty aparatu ortodontycznego zakłada się gumki (można zmieniać ich kolor podczas wizyt u lekarza). Długość noszenia aparatu zależy od rodzaju wady – zwykle są to 2-3 lata.

Przygotowanie do założenia aparatu

Warto wiedzieć, że przed założeniem aparatu ortodontycznego należy dokładnie oczyścić zęby z osadu oraz kamienia nazębnego (skaling, polerowanie). Konieczne jest również wypełnienie ubytków materiałem kompozytowym. Przed dopasowaniem i założeniem aparatu trzeba wykonać tzw. pantomogram, czyli panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów oraz boczne zdjęcie czaszki i fotografię stanu zębów „przed”. Potem przychodzi pora na wyciski wszystkich zębów z gipsu. Dopiero po zakończeniu i omówieniu wszystkich badań można wybrać najlepszy aparat ortodontyczny dla danego pacjenta.

Zalecenia po założeniu aparatu + higiena

Trzeba być bardzo ostrożnym podczas dobierania menu po założeniu aparatu na zęby, bowiem gryzienie bardzo twardych pokarmów może spowodować odklejenie zamka. Dlatego należy jeść rzeczy miękkie, płynne lub rozdrobnione – tak, aby jedzenie nie sprawiało bólu. Trzeba też znacznie ograniczyć jedzenie słodyczy. A jak dbać o zęby, skoro mają na sobie aparat ortodontyczny? Warto wiedzieć, że na pewno to w żaden sposób nie zwalnia ich z higieny, wręcz przeciwnie – szczotkowanie musi być jeszcze bardziej staranne niż dotychczas. Ponadto jamę ustną należy płukać wodą z dodatkiem specjalnych płynów stomatologicznych.

Cena aparatu ortodontycznego

Ceny aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju oraz materiału. Koszt założenia aparatu ruchomego wynosi od 500 do 1000 złotych, a aparaty stałe to jeszcze większy wydatek. Najtańsze są metalowe (ok. 2 tys. złotych), potem są porcelanowo-kompozytowe (około 3-4 tys. złotych), a najdroższe – kryształowe (nawet 5 tys. złotych). Pamiętaj też o wydatkach związanych z samą wizytą u ortodonty.

Teraz już wiesz, co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym. Nie ma bowiem genialniejszego wynalazku dentystycznego niż on! Efekty mówią same za siebie – wystarczy obejrzeć zdjęcia „przed i po”, aby się o tym przekonać. Może spróbujesz?

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00