Licówka
Licówka to cienki płatek porcelany poprawiający wygląd zęba. Ząb oszlifowuje się tylko na powierzchni wargowej na głębokość ok. 0,5-0,8 mm. Jest to bardzo precyzyjna praca przynosząca piękny i trwały efekt. Licówki doskonale korygują niewielkie wady zgryzu, kolor (np. rozmaite przebarwienia) i kształt zęba oraz zbyt duże przerwy w uzębieniu (tzw. diastemy) i pęknięcia.
Korony
Korony protetyczne są to uzupełnienia jednozębowe stosowane w przypadku znacznego, niedającego się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień, zniszczenia części koronowej zęba. odbudowa wskazana po leczeniu endododontycznym. Korony protetyczne mogą być uzupełnieniami samodzielnymi, lub stanowić element większej konstrukcji, np. mostu. Korony protetyczne zastępują i uzupełniają uszkodzone twarde struktury zębów własnych i skutecznie przejmują ich naturalne funkcje, a jeśli są prawidłowo ukształtowane, nie różnią się w swojej zewnętrznej formie od koron naturalnych. Służą również do odbudowy zębów na implantach. Materiałem, z którego obecnie wykonuje się korony jest połączenie stopów metali z ceramiką, lub sama ceramika- tzw. korony pełnoceramiczne. (więcej o uzupełnieniach pełnoceramicznych w zakładce System ZirkonZahn) Aby wykonać koronę protetyczną, trzeba ząb oszlifować czyli zmniejszyć we wszystkich trzech wymiarach. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Rodzaje koron:
Korony porcelanowe na podbudowie z metalu szlachetnego (złoto)
Ze względu na swoje właściwości, złoto ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Tego typu uzupełnienia protetyczne z powodzeniem mogą być stosowane u osób uczulonych na metale nieszlachetne. Korony na złocie doskonale przylegają do filaru zębowego, minimalizując w ten sposób ryzyko próchnicy czy infekcji wokół uzupełnień.
Korony porcelanowe na podbudowie ze stali
Stopy ze stali o specjalnych właściwościach, bezpieczne dla organizmu, są często wykorzystywane jako rdzeń koron porcelanowych. Mogą być wykonywane na całej długości łuku zębowego. To tańsza alternatywa dla prac wykonywanych na bazie złota, czy cyrkonu Połączenie porcelany o wysokich właściwościach estetycznych i metalu, charakteryzującego się wytrzymałością i trwałością, sprawia, że korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami.
Korony pełnoceramiczne
To korony pozbawione jakiegokolwiek metalu (nie powodujące alergii), które rekomendujemy jako pierwsze rozwiązanie dla wymagających Pacjentów Ten-dent Stomatologii. Ze względu na swoje właściwości są one zaliczane do najlepszych uzupełnień protetycznych. Mają szerokie zastosowanie, gdyż umożliwiają odbudowę wszystkich zębów, a przy tym idealnie naśladują naturalne szkliwo zęba. Korony pełnoceramiczne przewodzą światło, nie zmienią koloru i są wytrzymałe. Dają możliwość uzyskania najwyższej jakości efektów kosmetycznych. W przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu, uzupełnienia pełnoceramiczne nie powodują wrażenia zsinienia dziąsła w okolicy szyjki zęba.
Mosty
Most jest uzupełnieniem protetycznym, stosowanym w celu odtworzenia utraconego zęba bądź zębów, na stałe umocowanym w jamie ustnej. Zwykle most składa się z koron protetycznych osadzonych na sąsiednich zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem bądź przęsłami (zębami sztucznymi), które zastępują brakujące zęby. Rozwiązanie sprawdza się nawet do 3 luk obok siebie i zapewnia Pacjentowi komfort użytkowania i zadowalający poziom estetyczny. Założenie mostu wymaga jednak oszlifowania sąsiednich zębów lub założenie implantu.
Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych, bądź odpowiednio umieszczonych implantów. Siły żucia przenoszone są z przęsła w całości na ozębną zębów filarowych.
Wkłady koronowe (inlay, onlay)
Stosuje się je, gdy złamanie zęba nie jest zbyt rozległe. Wskazaniem do wykonywania wkładów jest odbudowa miejsc stycznych z zębem sąsiednim. Zabieg można wykonać w czasie dwóch wizyt i jest całkowicie bezbolesny (odbywa się w znieczuleniu miejscowym).
Wkłady inlay i onlay znajdują swoje zastosowanie w przypadku dużych ubytków. To alternatywne rozwiązanie dla wypełnienia zęba metodą tradycyjną. Charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością niż plomby, są szczelne, niezwykle estetyczne i odporne na ścieranie. Precyzyjna odbudowa kształtu anatomicznego i struktury zęba oraz doskonały efekt wizualny sprawiają, że ząb może nadal spełniać swoje funkcje.