wybielanie-zebow-u-dentysty-czy-warto

Wybielanie zębów u dentysty – czy warto?

Wybielanie zębów u dentysty (stomatologia estetyczna) cieszy się rosnącą popularnością. Specjaliści oferują innowacyjne metody wybielania, dzięki którym można cieszyć się wyraźnie bielszymi zębami podczas jednej wizyty! Koszt wybielania zębów u dentysty waha się w granicach 600-1000 złotych. Warto jednak zdecydować się na profesjonalne wybielanie, które gwarantuje skuteczność i zadowolenie pacjenta. Nie wybielajmy zębów na własną rękę, gdyż może to doprowadzić do niepożądanych działań. Czy warto wybielać zęby u stomatologa? Podpowiadamy!

Spis treści:

 • Metody wybielania zębów u dentysty
 • Czy warto wybielać zęby u dentysty?

Z poradnika dowiesz się, jakie są dostępne metody wybielania zębów u dentysty oraz na jakie efekty można liczyć, decydując się na tego typu zabiegi, a także, czy jest możliwe wybielenie zęba po leczeniu kanałowym.

Metody wybielania zębów u dentysty

Stomatologia estetyczna zna kilka metod na zębów wybielanie. Pierwszą z metod jest nakładkowe wybielanie zębów u dentysty, aplikując żel wybielający. Pacjent sam przeprowadza zabieg w domu, jednak wcześniej konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz konsultacja. Nocne wybielanie nakładkowe pozwala na bezpieczne i skuteczne rozjaśnienie zębów. Uzębienie będzie jaśniejsze o kilka odcieni w ciągu kilku dni. Metoda nakładkowa usuwa przebarwienia z zębów. Ważne, że wszystkie wypełnienia, uzupełnienia protetyczne czy korony nie zmienią koloru. Początkowo pobiera się wycisk szczęki i żuchwy. Pacjent otrzymuje indywidualnie wykonane nakładki ze zbiorniczkami na żel wybielający. Nakładki zakłada się na noc. Lekarz przekazuje wszelkie wytyczne odnośnie do tej metody wybielania. Po zabiegu zęby są wybielone nawet o kilka odcieni. Pierwsze efekty można zaobserwować już po pierwszej nocy.

Chcąc wybielić zęby podczas jednej wizyty, możemy zdecydować się na żel wybielający Opalescence lub wybielanie zębów lampą. Metody te polegają na aktywowaniu specjalnej substancji. Już jedna wizyta pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty. Wybielanie zębów cechuje się bardzo wysoką skutecznością!

Czy warto wybielać zęby u dentysty?

Bez wątpienia warto wybielać zęby u dentysty! To profesjonalne i bezpieczne metody, które pozwalają na osiągnięcie śnieżnobiałego uśmiechu już nawet w ciągu jednej wizyty! Warto udać się na konsultację, aby wiedzieć, jak przygotować się do wybielania zębów oraz która metoda sprawdzi się najlepiej.

Wybielanie Chorzów

Często bywa tak, że przebarwienia zębów powstałe z różnych przyczyn bywają dużym problemem natury estetycznej. Kawa, herbata, palenie papierosów czy wiele rodzajów produktów spożywczych zostawia ślady w postaci barwników, które wnikają następnie w szkliwo i stają się powodem zmiany barwy zębów. Skutkuje to nieestetycznym żółknięciem, które trudno jest usunąć domowymi sposobami. Oczywiście higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, jednak ani pasta wybielająca, ani płyn do wybielania nie dadzą takich efektów, jak profesjonalny zabieg wybielający przeprowadzony u doświadczonego stomatologa.

Na czym polega wybielanie zębów? To zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Istnieje kilka metod wybielania. Najprościej ująć to w ten sposób. Wybielanie zębów polega na rozpadzie nadtlenku wodoru, jak również na penetracji wolnych rodników do szkliwa i wewnątrz przebarwionej zębiny. Następnie następuje utlenianie przebarwień. Dzięki utlenieniu barwników, które znajdują się w zębie, jego barwa staje się zauważalnie jaśniejsza. Trzeba jednak pamiętać, że dla pełni bezpieczeństwa oraz dla jak najlepszych efektów należy taki zabieg wybielania zawsze przeprowadzać pod kontrolą dentysty, który dobierze jedną z metod wybielania. Samodzielne wybielanie zębów to nie jest dobry pomysł. W ten sposób można po pierwsze, nie osiągnąć pożądanych efektów, a po drugie, można sobie zaszkodzić.

Jak usuwa się przebarwienia?

Metoda usuwania przebarwień zależy od tego, z jakimi przebarwieniami mamy do czynienia. Często są to przebarwienia obecne na zewnętrznej warstwie zębów. Aby się ich pozbyć, należy zastosować czynniki chemicznych i fizycznych. Pomocne jest tu ścieranie oraz chemiczne rozbijanie przebarwień. Metody te usuwają zewnętrzną warstwę szkliwa wraz z przebarwieniami, co sprawia, że zęby stają się zauważalnie bielsze.

W przypadku przebarwień, które gromadzą się pod szkliwem, należy korzystać z innych metod wybielania i zastosować wybielanie powierzchni zębów. Tutaj już konieczny jest zabieg chemiczny, czyli utlenienie cząstek odpowiedzialnych za zmianę barwy zębów.

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Wśród najczęściej występujących przyczyn powstania przebarwień można wymienić:

 • palenie tytoniu,
 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
 • choroby,
 • picie kawy, herbaty, czerwonego wina, napojów gazowanych,
 • spożywanie produktów spożywczych takich jak: owoce jagodowe, buraki, słodycze, potraw z curry.

Często też zęby po leczeniu kanałowym zmieniają barwę na ciemniejszą. Ząb po leczeniu kanałowym da się wybielić do pewnego stopnia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wybielania zębów

Wybielanie zębów jest jednym ze standardowych zabiegów stomatologicznych, jednak można wymienić kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Są to czynniki takie jak:

 • młody wiek (nie zaleca się wybielania zębów u osób poniżej 16 roku życia),
 • ciąża,
 • palenie papierosów,
 • alergia na środki wybielające,
 • choroby dziąseł, przyzębia,
 • obnażenie szyjek i korzeni zębów,
 • nadwrażliwość zębów,
 • pęknięcia, starcia szkliwa,
 • ubytki próchnicowe,
 • obecność wielu wypełnień.

Zawsze decyzję o rozpoczęciu wybielania bądź o jego niewykonaniu zależy zawsze od stomatologa. To on po dokładnym sprawdzeniu stanu zębów daje zgodę na zabieg.

Cmentarna 38/32

41-500 Chorzów

+48 518 448 228

Telefon komórkowy

Godziny otwarcia

Pon - pt 08:00 - 19:00